Bezpieczne wakacje nad wodą. Robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 18:11
- Warto stosować się do kilku zasad, by odpoczynek nad wodą był niezapomniany, a jednocześnie bezpieczny - przekonywał Krzysztof Piotrowicz, organizator Mistrzostw Polski w Ratownictwie Morskim. Pomimo corocznych apeli ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i policji każdego roku dochodzi do utonięć. 
Jak bezpiecznie wypoczywać nad morzem z bliskimi?
Jak bezpiecznie wypoczywać nad morzem z bliskimi? Foto: Shutterstock.com/Ground Picture
  • Rozsądek nad wodą nadal odbierają alkohol i brawura
  • Parawany - jak utrudniają pracę ratownikom wodnym?
  • Co wydarzy się podczas Mistrzostw Polski w Ratownictwie Morskim?

Spędzanie czasu nad wodą to wspaniały relaks i świetna zabawa - zwłaszcza latem mamy ku temu wiele okazji. Jest piękna pogoda, mamy dużo czasu i pomysłów, jak spędzać długie, upalne dni. Jednak, żeby mieć piękne wspomnienia z wakacji, trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, bo o wypadki i utonięcia wcale nie jest trudno.

Uważaj na falochrony, nie szarżuj

Każdego roku ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i policja apelują o rozsądek i przypominają o zasadach obowiązujących nad wodą. Pomimo to w dalszym ciągu dochodzi do tragedii. Najczęściej gubią nas brawura i ryzykowne zakłady oraz wzmocniona promilami odwaga. - Plaże w Trójmieście są nad zatoką, ale mamy też otwarte morze. Fale potrafią zawsze dać w kość. Dodatkowo ukształtowanie dna jest zmienne, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy - mówił.

Wchodząc do morza, należy m.in. uważać na falochrony. - Nie powinniśmy kąpać się w okolicach budowli wodnych, w tym falochronów. W ich okolicach tworzą się doły, rowy, dodatkowo są one najczęściej porośnięte glonami czy organizmami, przez które możemy się zranić, pośliznąć. W każdej chwili możemy stracić grunt i możliwość wydostania się z wody - tłumaczył gość Czwórki. 

Plażing po polsku - jak przeżyć na piasku bez parawanu

- Parawany rozstawiamy wówczas, gdy wieje wiatr, wyłącznie w celu ochrony. Tymczasem specyfika polskich plaż, pełnych parawanów jest przerażająca. Jeśli ustawiamy je tak, że blokujemy ratownikom dojście do wody, to stwarza ogromne zagrożenie, bo ratownik musi omijać je, przebiegając wiele metrów naokoło. Dodatkowo ratownicy korzystają z pojazdów, m.in. quadów, i nie mogą nimi manewrować - wyliczał gość Czwórki. - Parawany to też częsta przyczyna zagubień małych dzieci. Najczęściej po zabawie nad wodą nie są one w stanie powrócić do rodziców, bo po prostu nie widzą ich. Warto rozstawiać parawany z dala od linii brzegowej, jak i od wejść na plażę, by było to bezpieczne. 

Zobacz także:

Ratowników wodnych będzie można zobaczyć w akcji już 22 i 23 czerwca na plaży w Gdańsku. - Ratownictwo morskie to konkurencje rozgrywane nie tylko w wodzie, ale także na piasku. W tym roku pojawią się m.in. dwie ekipy z Afryki, dlatego liczymy na ciekawą rywalizację i zapraszamy do wspólnego kibicowania - zapowiadał gość Czwórki. - Na sobotę zaplanowane zostały konkurencje drużynowe, a na następny dzień - indywidualne. Ratownicy muszą wykazać się umiejętnościami, które są im niezbędne w codziennej pracy - zaznaczał gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Krzysztof Piotrowicz (organizator Mistrzostw Polski w Ratownictwie Morskim)

Data emisji: 23.06.2023

Godzina emisji: 14.14

kd

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń