Jak wygląda trening ratowników WOPR?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 12:11
Czwórka odwiedziła kołobrzeską plażę, by przyjrzeć się pracy ratowników WOPR. W „4 biegu” podpowiadamy, jak być bezpiecznym na plaży i co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem.
Audio
  • Jak być bezpiecznym na plaży i co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem? (4 bieg/Czwórka)
Czwórka w Kołobrzegu z ratownikami WOPR.
Czwórka w Kołobrzegu z ratownikami WOPR.Foto: Czwórka

Na czas wakacji Kasia – nauczycielka chemii i biologii, Patrycja – studentka i Rafał – inżynier budownictwa, rezygnują ze swoich zwykłych zajęć, by strzec bezpieczeństwa na kołobrzeskim kąpielisku. Mówią, że bycie ratownikiem to przygoda, która może nas wiele nauczyć, jak być bezpiecznym.

Co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem WOPR? Jak podkreśla Rafał, podstawą jest kurs teoretyczny i praktyczny. – Takie szkolenie trwa ponad 60 godzin. Wcześniej trzeba przystąpić do egzaminu wstępnego z podstawowych umiejętności pływackich – wyjaśnia ratownik. Konieczne umiejętności, które zdobywa się w czasie szkolenia to bardzo dobra umiejętność pływania, wiedza na temat ratownictwa oraz znajomość obsługi sprzętu ratunkowego.

Jak trenować kiedy już zostaniemy ratownikami? - Każdy ratownik musi doskonalić swoje umiejętności pływackie. To nie jest tak, że raz uczymy się pływać i wystarczy. To są ciągłe treningi – mówi ratowniczka Kasia. By dbać o kondycję poleca bieganie i jazdę na rowerze, a zimą narty. Patrycja dodaje, że ważne są treningi na siłowni.

Więcej o pracy ratownika i mądrym spędzaniu czasu nad wodą dowiedzieć się można słuchając całej audycji.

Gdy zdarzy się coś niebezpiecznego nad wodą, w pobliżu nie widać ratownika, należy wezwać specjalistów. Czwórka przypomina, że 601100100 i 112 to numery alarmowe, pod które można dzwonić, w sytuacji zagrożenia na plaży.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Kasia, Patrycja i Rafał (ratownicy WOPR)

Data emisji: 09.07.2017

Godzina emisji: 10.08

pg

Czytaj także

Kąpiele w Wiśle. "To śmiertelnie niebezpieczne"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 12:02
Rozpoczęło się lato, więc w najbliższym czasie, korzystając z pięknej pogody, wiele osób wyruszy nad wodę. W Warszawie coraz większą popularność zdobywają nadwiślańskie plaże. W rozmowie z Czwórką rzecznik warszawskiego WOPR-u Michał Czernicki przekownywał jednak, że kąpiel w tej rzece wiąże się z dużym ryzykiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z Czwórką. Sprawdź naszą letnią ramówkę!

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 11:42
1 lipca wystartowała letnia ramówka Czwórki. Oprócz nowych audycji muzycznych, pojawiły się stałe wakacyjne pozycje. Wśród nich relacje z festiwali muzycznych (Audioriver, Ostróda Reggae Festival) oraz cykle związane z bezpieczeństwem w czasie urlopów. Ponadto dziennikarze Czwórki dzielą się wakacyjnymi propozycjami spędzania wolnego czasu - od tanich metod podróżowania, przez "podsłuchiwanie" przyrody, po fachowe wsparcie przy weekendowych remontach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antyporadnik: jak się nie najeść podczas wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 18:14
W wakacyjnym antyporadniku sprawdzamy, jak skutecznie zepsuć sobie letnią labę. Tym razem o to, jak się nie najeść podczas urlopu, zapytała Marta Hoppe.
rozwiń zwiń