Trening jazdy konnej - co trzeba wiedzieć zanim się dosiądzie konia

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 00:21
Dowiemy się jak wyglądają zajęcia dla poczatkujących, jak się do nich przygotować i co daje nam jazda konna. Zapraszamy na trening o którym opowie Monika Witkowska - zwycięzca konkursu "Zostań Trenerem 4 Biegu".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Alexia Khruscheva

- Proponowany przeze mnie trening głównie jest przeznaczony dla osób początkujących, które jeszcze uczą się prawidłowego dosiadu, prawidłowej równowagi na koniu i też pewności siebie w obcowaniu z koniem - mówi gość Czwórki.


Posłuchaj
11:44 _PR4_AAC_konie_all_2020_09_25.mp3 O treningu jazdy konnej opowiada zwycięzca konkursu "Zostań Trenerem 4 Biegu” Monika Witkowska (4Bieg/Czwórka)

Jak tłumaczy trenerka - osoba, która chce spróbować treningu powinna być odważna, nie mieć uczulenia na sierść i bardzo tego chcieć. Przed każdą lekcją uczeń musi sam oporządzić konia. Oczywiście na początku może liczyć na pomoc. Oprócz siodłania jest to też czas na oswajanie jeźdźca z koniem i konia z jeźdźcem. Koń musi wiedzieć, że osoba, która będzie na nim jeździła nie zrobi mu krzywdy. - Staramy się uczyć początkujących, że koń jest ich partnerem, a nie narzędziem, które wykorzystują do swoich treningów - podkreśla gość audycji.

Wygoda najważniejsza

W jeździe konnej bardzo ważny jest odpowiedni strój. Można kupić gotowe zestawy w sklepie, ale równie dobrze można go skompletować samemu. - Pierwszym elementem jest kask. Może to też być dobry kask rowerowy, lub na narciarski - ważne, żeby nie latał i zabezpieczał czoło i skronie - opowiada zwycięzca konkursu. - Buty za kostkę, najlepiej kozaki albo kalosze i takie, które się nie ślizgają. Ubranie zaś ma być przede wszystkim wygodne, nie za długa bluzka i elastyczne spodnie.

Trening rozpoczynamy od rozgrzewki w siodle, robiąc np. brzuszki kładąc się na grzbiecie konia. Takie ćwiczenia na koniu idealnie wspierają mięśnie głębokie.  

Posłuchaj także:

Co zyskujemy po treningu?

Może się okazać, że całkiem sporo.

Jak mówi Monika Witkowska, jeżeli w miarę regularnie jeździmy, poprawia się nasza koordynacja, kondycja i równowaga. - Można też powiedzieć, że wzrasta odwaga, bo trzeba wsiąść na konia, a to czasem wysoko. I jednak trzeba się schylić, a proponowane ćwiczenia niejednokrotnie wymagają dość niebezpiecznych pozycji - tłumaczy gość Piotra Galusa.

Dodatkową wartością jaką daje nam jazda konna, jest bliskość z naturą, kontakt z niezwykłym zwierzęciem, które potrafi odstresować - bo konie mają swoją niedocenianą stronę, odbierają od nas wszystkie złe emocje i to jest właśnie niesamowite - podkreśla.


***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Monika Witkowska (zwycięzca konkursu "Zostań Trenerem 4 Biegu")

Data emisji: 25.09.2020

Godzina emisji: 16.15

aw

Czytaj także

Jesienne bieganie. Jak przygotować się do maratonów?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 17:53
Jesień to sprawdzian dla wszystkich długodystansowców z wielomiesięcznych przygotowań do biegów. - Im więcej pracuje się wcześniej, tym na lepszą regenerację można sobie pozwolić tuż przed startem - mówił Kwiatkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kettlebells. Jak zostać mistrzem w tym sporcie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:55
Czwórka wybrała się do Nadarzyna, by wziąć udział w zawodach dla miłośników ćwiczeń z kettlami: Mistrzostwach Polski Pierwszego Kroku i Kettlebells Warsaw Cup. Sprawdziliśmy też m.in., jak skutecznie trenować z kettlami.
rozwiń zwiń