Sport w chorobie. "Nie daj się sparaliżować strachem"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 20:30
Często osoby, u których zostaje stwierdzona choroba przewlekła, nie podejmują żadnej aktywności fizycznej w obawie przed pogorszeniem swojego stanu. W większości przypadków nie jest to słuszna decyzja.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Teerayuth Oanwong

Stan zdrowia nie zwalnia z aktywności

Franek Oczkowski przyszedł na świat bez prawego przedramienia. Potem zdiagnozowano u niego cukrzycę typu 1 i guz podwzgórza mózgu. - Nie uważam, żeby mój stan zdrowia zwalniał mnie z aktywności fizycznej. Używam protezy sportowej, jeżdżę na rowerze, od ponad roku gram też w tenisa - opowiada gość Czwórki. - W obliczu żadnej choroby nie można dać się sparaliżować strachem i nie można bać się prosić o pomoc. Nawet jeśli takie jest zrządzenie losu, nie dajmy się zamknąć w domach - apeluje rozmówca Piotrka Galusa.

Posłuchaj
04:47 [CZWORKA]4 bieg 27 listopad 2020 oczkowski.mp3 Franek Oczkowski o tym, jak nie dać się pokonać chorobie (4 bieg/Czwórka) 

Zanim zaczniesz ćwiczyć, skontaktuj się z lekarzem

Liczne badania potwierdzają, że odpowiednio dobrana, regularnie podejmowana aktywność fizyczna nie tylko nie pogarsza stanu chorego, a wręcz może go poprawić. Oczywiście rodzaj i intensywność wysiłku zawsze powinny być konsultowane z lekarzem lub fizjoterapeutą, jednak bez wątpienia można stwierdzić, że ruch będzie przyspieszać proces zdrowienia i zapobiegać negatywnym skutkom jego braku. 

Posłuchaj także:

Jedna ręka wystarczy, żeby się wspinać

Kuba Królikowski był kaskaderem filmowym i pasjonatem sportów zimowych, kajakarstwa, turystyki górskiej, wspinaczki. Całe życie tańczył break dance. W 2017 roku miał wypadek motocyklowy, w wyniku którego miał połamany kręgosłup i sparaliżowaną rękę z ciągłym bólem neuropatycznym. - Miałem taki czas, że byłem kompletnie załamany, ale szybko zdałem sobie sprawę, że to prosta droga do depresji - opowiada sportowiec. - Po operacji pojechałem na skały i mając do dyspozycji tylko jedną rękę, spróbowałem przejść jedną z łatwiejszych dróg. Udało mi się - wspomina.

Posłuchaj
09:19 [CZWORKA]4 bieg 27 listopad 2020 sport.mp3 Kuba Królikowski - niespokojny duch z jedną ręką (4 bieg/Czwórka)

Dziś - jako ambasador Avalon Extreme - przekonuje, że sport jest najlepszym lekarstwem na walkę z przeciwnościami. - Trzeba trochę pokombinować, jak zrobić coś, co zazwyczaj robią pełnosprawne osoby. Trzeba użyć głowy i siły woli, bo w sumie to chyba nie ma rzeczy, których nie można by było zrobić - dodaje. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Franek Oczkowski, Kuba Królikowski (ambasadorzy Avalon Extreme)

Data emisji: 27.11.2020

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

"Wyzumbuj" stres. Nauka tańca na czas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 18:00
Większość trenerów na czas pandemii przeniosła swoje zajęcia do sieci. Dotyczy to także instruktorów tańca, których do swojego programu zaprosił Piotr Galus. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Morsowanie - hartowanie ciała i ducha

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 20:00
Polskie morsy hartują się w zimnej wodzie już od 1975 roku, kiedy to powstał pierwszy Klub Morsów w Gdańsku. W tym czasie udało im się pobić rekord Guinnessa w największej liczbie osób biorących jednocześnie udział w morsowaniu - w 2015 roku dokonało tego 1799 uczestników Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie.
rozwiń zwiń