Bryndza, suska i karp zatorski - regionalne skarby

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 13:32
Produkty lokalne i regionalne to gwarancja najwyższej jakości, tradycyjnego sposobu wytwarzania i przede wszystkim przyjemność dla podniebienia. Sprawdziliśmy jakie polskie produkty są już chronione przez Unię Europejską.
Audio
  • Jakie produkty chroni znaczek UE, czym są produkty regionalne i lokalne - opowiada ekspertka (Czwórka/Europejski Lunch)
  • Jednolity rynek europejski - sprawdź jego zalety (Czwórka/Europejski Lunch)
Bryndza, suska i karp zatorski - regionalne skarby
Foto: Lobo/Wikimedia Commons/CC

Otrzymać znaczek UE, będący gwarancją jakości wcale nie jest łatwo. Jakie polskie produkty już go mają sprawdził Karol Pawłowicki.
- Status produktu regionalnego chronionego przez UE to cały system jakości żywności dla produktów, których tradycyjny skład lub sposób wytwarzania związany jest z miejscem pochodzenia lub z tradycyjną recepturą - mówi Izabela Byszewska prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. - To są trzy znaki gwarantowanych tradycyjnych specjalności i chronionej nazwy pochodzenia i chronionego oznaczenia geograficznego - podkreśla. 
Pierwszym polskim produktem, wpisanym na listę do rejestru unijnych produktów wysokiej jakości, była bryndza podhalańska. Zgłoszony był też oscypek, ale został oprotestowany przez Słowaków.
Robiąc zakupy warto zainteresować się też: fasolą wrzawską z Podkarpacia, pięknym Jasiem, miodami czy karpiem zatorskim. Izabela Byszewska zwraca również uwagę, że chronione są też polskie suszone śliwki: śliwka szydłowska i suska sechlońska z Małopolski.

- Na rejestracje czeka właśnie cebularz małopolski, wywodzący się prawdopodobnie z kuchni żydowskiej - mówi ekspertka.
Lista unijnych produktów lokalnych i regionalnych otwarta jest cały czas. Ważne, by zgłaszany przez nas specjał spełniał unijne wymagania.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału o jednolitym rynku europejskim i konsekwencjach tego, co by było gdyby on nie istniał.

(pj)

Czytaj także

Polskie smaki z europejskim certyfikatem

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 14:00
Smakowicie zapowiada się poniedziałkowy lunch, podczas którego zaserwujemy Wam polskie produkty regionalne chronione prawem Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burgery - smaczna odsłona jedzenia "na mieście"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 17:56
W Warszawie, ale także i w innych polskich miastach, burgerownie pojawiają się jak grzyby po deszczu. Wieszczą kres kebaba i zapiekanek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjedz obiad w międzynarodowym gronie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 08:00
Przełamywanie barier i oporów w stosunkach z cudzoziemcami to jedno z głównych założeń akcji "Czym Chata Bogata - obiad (nie tylko) polski". W najbliższą niedzielę 24.11 w Warszawie odbędzie się kolejna edycja tego ciekawego wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wymagamy, więc dostajemy żywność drugiej jakości?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 10:50
- Konsument powinien być bardzo dobrze poinformowany co je, ile je i jaki skład ma ta żywność, produkt który spożywa - mówią specjaliści. A jak to wygląda w praktyce sprawdzała Ewelina Grygiel.
rozwiń zwiń