UE pomoże ci nakręcić film

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 14:14
Twórcy produkcji filmowych wciąż mogą liczyć na pomoc instytucji europejskich w sfinansowaniu ich projektów. Niszą, w którą szczególnie dobrze się kierować, są produkcje przeznaczone dla młodych widzów.
Audio
  • Małgorzata Kiełkiewicz, dyrektor programu Kreatywna Europa, wyjaśniła w jaki sposób filmowcy mogą się ubiegać o dofinansowanie (Czwórka/Europejski Lunch)
UE pomoże ci nakręcić film
Foto: sxc.hu

Małgorzata Kiełkiewicz, dyrektor programu Kreatywna Europa, gościła w "Europejskim Lunchu". Inicjatywa pomoże twórcom kultury w pozyskiwaniu środków z funduszy Unii Europejskiej. - Jest to w pewnym sensie kontynuacja programów: Kultura, Media i Media Mundus. Unia połączyła je w jedno, dzięki czemu ich działania powinny być bardziej kompleksowe - opowiada gość Czwórki. - Dzięki poprzedniej edycji programu Media, która rozpoczęła się w 2007 roku, znacznie więcej polskich filmów miało możliwość dystrybucji w innych krajach. Dofinansowo siedem dużych festiwali - dodaje.
Program ten będzie realizowany w latach 2014-2020 i będzie zawierał trzy komponenty: Media, Kultura i część międzysektorową z nowym instrumentem finansowym od 2016 r. Nowe priorytety, które pojawiają się w Kreatywnej Europie wynikają z analizy obecnej sytuacji sektorów kultury w Europie i problemów, jakie napotykają europejscy artyści. - Jeżeli chodzi o programy wchodzące w skład komponentu Media, jest to kontynuacja wcześniejszych obszarów dofinansowania, za wyjątkiem szkół wyższych, które teraz wchodzą w skład programu Erasmus+ - informuje Kiełkiewicz.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kreatywna Europa - budżet do wykorzystania

Co trzeba zrobić, żeby mieć szansę walki o pieniądze z funduszy? Jakie należy spełnić warunki? Gość Czwórki tłumaczy: - Po pierwsze, żeby się ubiegać, trzeba mieć zarejestrowaną działalność jako firma. Jednostki indywidualne nie wchodzą w grę. Jeśli jednak ubiegamy się o dofinansowanie na film, musimy mieć KRS z wpisaniem jako podstawową działalność filmową. Nie ukrywam, że w przypadku producentów dobrze jest mieć wcześniejsze doświadczenie, a w zasadzie warunkiem koniecznym jest posiadanie na koncie choćby jednego wyprodukowanego filmu.
Bardzo duży nacisk kładziony jest na to, aby film miał charakter europejski, szansę na sukces poza granicami Polski. - Duże szanse będą miały produkcje aktorskie przeznaczone dla młodego widza, ale nie dla dzieci. To jest nisza, z którą warto się spróbować, bo jest dużo większa szansa na akceptację takiego projektu - zachęca pani Małgorzata.
(ac/pj)

Czytaj także

Filmowcy wobec migracji. Nowy cykl w DSH

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 13:50
Historie o migracji we współczesnej Europie opowiedziane językiem kina przez wybitnych reżyserów znalazły się w programie nowego cyklu filmowego "Spojrzenie Ulissesa" w Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film lekiem na beznadzieję

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 15:20
6 kwietnia zostanie przyznana nagroda na festiwalu filmowym "Short Waves Festival". Jednym z nominowanych obrazów jest "Nasza Klątwa" Tomasza Śliwińskiego. Jego autor gościł u Kuby Kukli i Kasi Dydo w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: zachwycający "Kapitan Ameryka", intrygujący Anderson i "Noe" wg Aronofsky'ego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 16:00
Na filmy Darrena Aronofsky'ego i Wesa Andersonona fani zawsze czekają z niecierpliwością. Czy nowe obrazy wizjonerów kina będą równie poruszające? I co z kolejna produkcją studia Marvel - czy "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz" uratuje świat?
rozwiń zwiń