Ich nowe, portugalskie życie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 13:30
Gdy 10 lat temu wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, dla milionów Polaków otworzyła się szansa na nowe życie poza granicami Polski. Skorzystały z niej między innymi trzy kobiety, które swój nowy dom znalazły w Portugalii.
Audio
  • W Portugalii energia, pracowitość i odwaga Polek okazały się kluczem do sukcesu. Znalazły tam swój nowy dom i nie zamierzają wracać (Czwórka/Europejski Lunch)
Lizbona. Panorama miasta
Lizbona. Panorama miastaFoto: Glow Images/East News

Małgorzata First wyjechała do Lizbony. W centrum miasta otworzyła sklep z kobiecą bielizną. - Tego tam nie było, dlatego okazał się to strzał w dziesiątkę. Portugalczykom czasem brakuje inicjatywy, a nam jej nie zabrakło. My, bo mówię tutaj też o innych kobietach, które tam są, poradziłyśmy sobie na tym rynku, miałyśmy odwagę. Zdecydowałyśmy się zacząć na nowo, bo przestawiłyśmy się na trochę inne myślenie, które okazało się drogą do sukcesu - powiedziała w rozmowie z "Europejskim Lunchem".
Artystka Asia Łątka jest stałą rezydentką w galerii należącej do wnuczki Jose Saramago. Przekonuje, że Polaków do Portugalii przyciągnęły nie tylko nowe perspektywy, ale też względy sercowe. - Tutaj nigdy nie zarabiało się tyle, co w Anglii albo Hiszpanii. Podróże są drogie. Powodem przeprowadzki, jest więc kobieta albo mężczyzna, uczucia. Sporą rolę odegrał program Erasmus, który połączył wiele Polek i Portugalczyków - przekonuje.
PRZECZYTAJ TEŻ: Polskie artystki żyją ze sztuki... w Portugalii

W Portugalii odnalazła się też, i nie zamierza stamtąd wyjeżdżać, dr Iwona Tomczak. - Osiem lat temu przyjechałam tutaj na urlop, potem zrobiłam wolontariat jako okulistka. Kolejnym krokiem było zaproszenie na staż do Lizbony. Rzuciłam wszystko i tak jakoś poszło. Spotkałam się tutaj z bardzo dobrym przyjęciem. Ludzie są pomocni, otwarci, wielu lekarzy z doświadczeniem chętnie się nim dzieli i ta nauka wychodzi niezwykle naturalnie. W Polsce nie spotkałam się z taką życzliwością ze strony starszych lekarzy w stosunku do mnie, dopiero wchodzącej do tego zawodu, jak również nie ma takiego szacunku do lekarzy ze strony pacjentów - opowiada o swoich doświadczeniach.
(ac/pj)

Czytaj także

Szukasz pracy? Dokształcaj się i bądź elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:00
Od czego zależy sytuacja na rynku pracy? Jak się okazuje nie tylko od poziomu wykształcenia obywateli. - Nacisk powinien być położony także na wysokie kwalifikacje osób po szkołach zawodowych i technikach - mówi Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Taki system świetnie sprawdza się w Niemczech i w Austrii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portugalia stawia na agroturystykę

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 14:00
Piękny kraj na południu Europy cieszy się w Polsce opinią wiecznie słonecznego raju, w którym życie upływa błogo i bez żadnych problemów. To mylny pogląd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10. rocznica wstąpienia Polski do UE. Polak w Unii czuje się dobrze!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 13:00
Jak Polacy odnajdują się na europejskim rynku pracy? Postanowiliśmy to sprawdzić w 10. rocznicę wejścia Polski do UE.
rozwiń zwiń