Szukasz pracy? Dokształcaj się i bądź elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:00
Od czego zależy sytuacja na rynku pracy? Jak się okazuje nie tylko od poziomu wykształcenia obywateli. - Nacisk powinien być położony także na wysokie kwalifikacje osób po szkołach zawodowych i technikach - mówi Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Taki system świetnie sprawdza się w Niemczech i w Austrii.
Audio
  • Co gwarantuje sukces na rynku pracy - kwalifikacje czy wykształcenie? (Czwórka/4 do 4)
Szukasz pracy? Dokształcaj się i bądź elastyczny
Foto: Glow Images/East News

Jak wynika z najnowszych badań - ponad 20 procent młodych mieszkańców Unii Europejskiej nie pracuje i nie uczy się. Dlatego też w strategii "Europa 2020" pojawił się zapis, że do tego czasu 40 procent obywateli wspólnoty kończących szkołę ma mieć wyższe wykształcenie. Zdaniem ekspertów Polska osiągnie ten pułap znacznie wcześniej. W Niemczech na pewno się to nie uda, mimo to bezrobocie wciąż jest tam najmniejsze w Europie.

- To wszystko jest zasługą doskonałego szkolnictwa zawodowego. Oraz tego, że Niemcy nie przywiązują tak dużej wagi do wyższego wykształcenia - tłumaczy rozmówca Kasi Kornet.

Dr Bartłomiej Kurcz z Dyrekcji Generalnej ds. rynku wewnętrznego i usług Komisji Europejskiej dodaje: - Bez podstaw ogólnej edukacji poziom innowacyjności nie wzrośnie, natomiast to, czego będziemy uczyć na studiach wyższych zdeterminuje późniejszy rozwój zawodowy absolwentów.

Niemniej jednak potrzeby wykwalifikowanych pracowników niższego szczebla z konkretnym fachem w ręku nie powinniśmy traktować jako apelu do masowego ruszenia do szkół zawodowych. Bo stopa bezrobocia wśród osób z wykształceniem wyższym w Polsce jest najniższa w porównaniu z bezrobociem wśród innych grup.

kul

Czytaj także

Wymiana młodzieży otwiera okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 17:30
Grupa, która wykazuje szczególną aktywność w zdobywaniu unijnych dotacji to ludzie młodzi. Oni też wykorzystują przeznaczony na te cele budżet niemalże w 100 procentach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Staż: niewolnictwo czy szansa na dobrą pracę?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 16:59
Staże bywają cennym doświadczeniem... ale bywają też zabójcze. Śmierć 21-letniego brytyjskiego praktykanta wywołała dyskusję i lawinę zwierzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi Niemcy nie żyją na kredyt

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 14:00
- Młodzi Niemcy nie biorą pożyczek i nie lubią mieć zobowiązań wobec innych - twierdzą zaproszeni do studia eksperci. - Cenią reguły obowiązujące w Unii Europejskiej i źle patrzą na tych, którzy próbują kręcić.
rozwiń zwiń