10. rocznica wstąpienia Polski do UE. Polak w Unii czuje się dobrze!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 13:00
Jak Polacy odnajdują się na europejskim rynku pracy? Postanowiliśmy to sprawdzić w 10. rocznicę wejścia Polski do UE.
Audio
  • Jesteśmy w Unii od 10 lat. Jak sobie radzimy na rynku pracy? (Czwórka/Europejski Lunch)
10. rocznica wstąpienia Polski do UE. Polak w Unii czuje się dobrze
Foto: Glow Images/East News

- W momencie kiedy nasz kraj wszedł do Unii Europejskiej, Polacy przede wszystkim zaczęli wyjeżdzać i korzystać z dobrodziejstw otwartego rynku pracy - tłumaczy Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych. - Najchętniej wybieraliśmy Wielką Brytanię, potem także Niemcy.

Z badań wynika, że kraje przyjmujące imigrantów zarobkowych zyskują gospodarczo na tym procesie społecznym. - Imigranci zarobkowi pomnażają PKB danego kraku, dlatego też w Niemczech słychać głosy, że szkoda, że rynek pracy tak długo pozostawał dla Polaków zamknięty - wyjaśnia gość "Europejskiego Lunchu".

Polacy dobrze też radzą sobie na skandynawskim rynku pracy. Tam najlepiej odnajdują się pielęgniarki.

- Kraje przyjmujące są beneficjentami imigracji zarobkowej także pod tym względem, że przyjmują dobrze wykształconych i pracowitych Polaków - uważa przedstawiciel Instytutu Spraw Publicznych. - My, jako kraj wysyłający, naprawdę dużo na tym tracimy. Potencjał intelektualny, potencjał wykształcenia, to wszystko, co mogło by być realizowane na naszym rynku pracy. Dla Polski bilans migracji jest ujemny.

kul/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca Unia Europejska

Czytaj także

Dziś w Londynie żyje się trudniej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:40
Kryzys ekonomiczny, napływ imigrantów, składki do budżetu UE pobudzają eurosceptyczne nastroje w Wielkiej Brytanii. Nie pomaga też fakt, że Brytyjczycy są wciąż przekonani o swojej ważnej pozycji w świecie, na co zwraca uwagę Jane Lambert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szukasz pracy? Dokształcaj się i bądź elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:00
Od czego zależy sytuacja na rynku pracy? Jak się okazuje nie tylko od poziomu wykształcenia obywateli. - Nacisk powinien być położony także na wysokie kwalifikacje osób po szkołach zawodowych i technikach - mówi Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Taki system świetnie sprawdza się w Niemczech i w Austrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znajdź pracę w administracji Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 15:48
Jak dostać pracę w krajach UE i czy w ogóle warto się o nią starać? Ambasadorka Karier w UE Agnieszka Zakrzewska przekonuje, że praca w administracji unijniej nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie - może być spełnieniem marzeń i zawodowych aspiracji.
rozwiń zwiń