Polskie Radio
Section05
integracja europejska

"Tracimy swoją tożsamość". Ks. prof. Bortkiewicz o pomyśle federalizacji UE

- Federalizacja Europy oznaczałaby utratę tożsamości - stwierdził w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Gość audycji "Wojna cywilizacji" stwierdził, że pomysł ten, pochodzący od Altiero Spinellego, jest "uwspółcześnioną wersją Manifestu Komunistycznego Marska".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Unia Europejska komunizm integracja europejska tożsamość

"Korzystamy na wszystkich obszarach integracji". Konrad Szymański o Polsce w UE

- Korzystamy na wszystkich obszarach integracji europejskiej. Zyski Polski w obszarze przepływów handlowych są około 10-krotnie wyższe niż bilans transferów bezpośrednich. Ważne, by wspólny rynek postawić w centrum myślenia o autonomii strategicznej UE - podkreślił minister ds. UE Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka GOSPODARKA pieniądze integracja europejska Polska w Unii Europejskiej POLSKA

Dr Spasimir Domaradzki: siła przyciągania państw Bałkanów zachodnich przez UE słabnie

W Berlinie odbył się wirtualny Szczyt Bałkanów Zachodnich. Głównym tematem spotkania było podsumowanie siedmiu lat funkcjonowania Procesu Berlińskiego, mającego pomóc sześciu krajom regionu w integracji z Unią Europejska oraz wyznaczenie działań koniecznych do wzmocnienia rozwoju gospodarczego Bałkanów Zachodnich. - Proces Berliński ma pomóc przygotować te państwa w obszarach spoza głównych problemów - mówi dr Spasimir Domaradzki.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bałkany integracja europejska Paweł Lekki

"Najbogatsze państwa UE narzucają ograniczenia finansowe". Konrad Szymański o walce z pandemią

- Najbogatsze państwa UE, uznające się za sumienie projektu europejskiego i rozliczające Polskę z "europejskości", wobec epidemii koronawirusa narzucają ograniczenia finansowe - stwierdził minister ds. integracji europejskiej Konrad Szymański. To moment prawdy - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Unia Europejska pandemia pomoc UE Konrad Szymański integracja europejska

Analityczka PISM: potrzebna debata o modelu integracji Unii Europejskiej

Ministrowie spraw zagranicznych z sześciu państw członkowskich - Polski, Włoch, Austrii, Czech, Słowacji i Słowenii - zaapelowali we wspólnym liście do Komisji Europejskiej o opracowanie nowej strategii wzmocnienia integracji europejskiej państw Bałkanów Zachodnich.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Emmanuel Macron integracja europejska Paweł Lekki Wilno Powstanie Styczniowe Andrzej Duda Filipiny Izrael Benjamin Netanjahu

NASZ WYWIAD Politolog: na Białorusi system może runąć w jednej chwili

- Rosja i Białoruś nie są w stanie porozumieć się co do integracji. Gdyby były efekty rozmów, pokazano by je - mówi portalowi PolskieRadio24.pl niezależny białoruski politolog Andrej Porotnikow. I Moskwa, i Mińsk starają się teraz przerzucić winę za zbliżający się kryzys na drugą stronę. Ekspert ocenia też, że na Białorusi rośnie potencjał zmian - rośnie prawdopodobieństwo załamania się obecnego systemu.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Aleksander Łukaszenka integracja europejska

"Był to swego rodzaju cud". G. Verheugen o powiększeniu UE

15 lat temu Polska i 9 innych państw dołączyły do Unii Europejskiej. Obawiano się wówczas, że to powiększenie spowoduje wewnątrz UE napięcia. Czy tak się stało, jak dziś Wspólnota funkcjonuje, dlaczego doszło do brexitu? M.in. o tym w audycji "Więcej świata" mówił były komisarz ds. rozszerzenia UE Guenter Verheugen.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska 15 lat Polski w UE Polskie Radio integracja europejska polityka Europa Magdalena Skajewska

Wicedyrektor OSW: Idea Trójmorza w połączeniu z Unią Europejską

– W polskiej myśli politycznej temat organizowania naszej przestrzeni w Europie Środkowej jest obecny w bardzo różnych nurtach politycznych – powiedział wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Mateusz Gniazdowski. W audycji „Światowa Szachownica” rozmowa o próbach integracji naszej części kontynentu, które przejawiają się w Grupie Wyszehradzkiej oraz koncepcji Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Europa grupa wyszehradzka Trójmorze integracja europejska Światowa Szachownica

Ekspert: brexit z korzyścią dla Francji

Brytyjska premier Theresa May spotkała się z prezydentem Francji. To były robocze rozmowy w letniej rezydencji prezydenta Emmanuela Macrona. – Brexit na warunkach niekorzystnych dla Brytyjczyków, byłby dobry dla Francji, która mogłaby ściągnąć do siebie część inwestycji kierowanych do Wielkiej Brytanii – mówił w audycji "Magazyn europejski” dr Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Francja Hiszpania Unia Europejska Europa integracja europejska Theresa May Paweł Lekki Magdalena Skajewska ŚWIAT

Nowa koncepcja Europy wobec światowej globalizacji

- Pochopna i nieprzemyślana otwartość wyrządziłaby więcej szkody. W świecie zglobalizowanym, z wieloma konfliktami, Europa ze względu na swoją bliskość kulturową i położenie geograficzne musi stanowić jedną silną całość – mówił w audycji "Między kropkami" w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, a obecnie redaktor naczelny magazynu „Wszystko co najważniejsze”.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Michał Kleiber integracja europejska Europa USA POLSKA Polska w Unii Europejskiej

Gruziński ekspert: Konieczna bliższa integracja z UE

Gruzja „na papierze” jest coraz bliżej Unii Europejskiej. Od końca marca obywatele tego kraju mogą jeździć do Wspólnoty bez wiz, wcześniej w życie weszła umowa stowarzyszeniowa i umowa o pogłębionej strefie wolnego handlu z UE. Gruzińscy eksperci jednak apelują o dalsza integrację. O sprawie w Magazynie Europejskim.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Europa Unia Europejska integracja europejska Partnerstwo Wschodnie Tbilisi