Młodzi Ukraińcy walczą o zmiany

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 13:55
Od kilku dni na Ukrainie wrze. Niepodpisanie przez Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską rozjuszyło tysiące, przeważnie młodych osób, którzy poczuli się oszukiwani i wyszli na ulicę protestować.
Audio
  • Na Ukrainie wciąż trwają manifestacje i protesty po tym, jak władze nie zdecydowały się na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE (Czwórka/Europejski Lunch)
Protesty na Ukrainie
Protesty na UkrainieFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Ukraińcy chcą integracji z Europą - zapewnia Witalij Kliczko, prezes opozycjnej partii UDAR w wypowiedzi dla "Europejskiego Lunchu". - Pokazali to podczas wielotysięcznych demonstracji we wszystkich dużych miastach Ukrainy. Jeśli Wiktor Janukowycz nie podpisze umowy stowarzyszeniowej z Unią, zrobimy wszystko, by władzę na Ukrainie zmienić. Nowe władze na pewno podpiszą taką umowę i Ukraina stanie się krajem prawdziwie europejskim.
Anatolij Zymnin, kierownik Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia patrząc na wydarzenia w Kijowie czuje przede wszystkim wzruszenie. - Czegoś takiego nie było od dziewięciu lat, od rewolucji pomarańczowej. Wiele osób mówiło, że coś takiego nie powtórzy przez następnych 25 lat. Teraz widzimy, że młode pokolenie się nie godzi i buntuje.
Na Ukrainie demonstrują głównie ludzi młodzi. Dla nich nie mają znaczenia historyczne zaszłości i to, że kontrolującym kraj oligarchom bliżej ze swoimi interesami do Rosji. Protestujący chcą wolności, otwarcia granic, nowego otwarcia.
- W tym, że tak się dzieje, jest paradoksalnie wielka zasługa obecnych władz - zauważa Zymnin. - Ekipa Janukowycza rozpędziła ten pociąg, który zmierzał w kierunku Unii Europejskiej, złożyła wiele obietnic i teraz płaci za to cenę.
Protesty są skierowane nie tylko przeciwko władzom i jej decyzjom. Ilość anglojęzycznych transparentów zdaje się wskazywać, że Ukraińcy zwracają się bezpośrednio do Europy i bardzo im zależy na tym, żeby zostali dostrzeżeni.
- Osoby manifestujący jak najbardziej chcą być usłyszane w całej Europie - potwierdza Zymnin. - Obawiają się przede wszystkim siłowego rozwiązania i tego, że zostaną zostawieni sami sobie. Sięganie po anglojęzyczne transparenty to jak najbardziej bezpośrednia odezwa do Zachodniej Europy - pomóżcie nam, nie zostawiajcie samych.
Sytuacja w Kijowie wciąż jest napięta i gorąca. Wiele wskazuje na to, że możemy być świadkami kolejnej rewolucji.

Żeby być na bieżąco, śledź relację na żywo z wydarzeń w Kijowie!

(ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Więcej Ukraińców chce być w Unii Europejskiej niż w Unii Celnej z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 11:00
Podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE chce 45 proc. obywateli Ukrainy. Zwolenników zbliżenia z Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu jest 14 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja Kwaśniewskiego i Coxa na Ukrainie przedłużona aż do szczytu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 22:00
- Szefowie grup politycznych jednomyślnie postanowili przedłużyć mandat misji do ostatniej minuty szczytu w Wilnie - poinformował przewodniczący europarlamentu Martin Schulz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wesprzyj Ukraińców - choćby na facebooku

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 13:37
- Dziś na Ukrainie możemy spodziewać się wszystkiego - mówi Marek Sierant, rzecznik prasowy społecznego Komitetu Ukraina "za" Unia Europejska. - Wszystko zależy od tego, co zrobi otoczenie Janukowycza. Dla mnie Janukowycz, jako prezydent jest osobą niestabilną i nieprzewidywalną.
rozwiń zwiń