Na wakacje po Europie ubezpiecz zdrowie na smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 15:10
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia dostęp do państwowej służby zdrowia w dowolnym państwie UE. Sprawdziliśmy jak z niej korzystać.
Audio
Na wakacje po Europie ubezpiecz zdrowie na smartfonie
Foto: Glow Images/East News

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) jest to dokument, potwierdzający nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych danego państwa na tych samych zasadach co jego obywatele.

 - To duże udogodnienie zarówno dla tych, którzy dużo podróżują po Europie, jak i dla tych, którzy z dziećmi wyjeżdżają na dłuższe wakacje np. do Hiszpanii albo do Grecji - mówi Agnieszka Gołąbek, rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ. - Mając kartę ze sobą musimy zadbać jedynie o to, żeby trafić do szpitala lub przychodni, która w danym kraju ma podpisaną umowę z tamtejszym funduszem zdrowia. Zatem muszą to być placówki publiczne, a nie prywatne.

EKUZ obowiązuje w 27 krajach UE, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

 - Zakres usług w ramach EKUZ są różne w zależności od kraju, a ma to związek z listą usług refundowanych, która w każdym państwie UE jest nieco inna - tłumaczy gość "Europejskiego Lunchu". - Ale w przypadku złamań, zatruć, przeziębień zawsze możemy liczyć na pomoc, bez względy na to, w którym miejscu należącym do UE jesteśmy.

Idąc z duchem czasu i postępu technologicznego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wkrótce dostępna będzie w wersji mobilnej. Już teraz na można pobrać bezpłatną smartfonową aplikację, która zawiera wskazówki dotyczące korzystania z Karty - w 24 językach oraz z opcją łatwego przełączania między nimi.

kul

Czytaj także

Ślimak jest rybą, a marchewka owocem, czyli o przepisach unijnych

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 15:20
Prawodawcza kreatywność unijnych urzędników nie ma granic. I choć na szczęście takie buble prawne, jak regulacja, zakazująca gotowania dotowanego mleka, dyrektywa, uznająca ślimaka za rybę śródlądową, czy przepisy dotyczące zakrzywienia bananów rzadko wchodzą w życie, euro parlamentarzyści produkują ich coraz więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomachaj Chorwatom na dzień dobry

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 13:38
Od 1 lipca 2013 roku Chorwacja jest 28 członkiem Unii Europejskiej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych proponuje, by pomachać im na przywitanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W wakacje mniej zapłacisz za roaming w UE

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 13:40
Przeglądanie map, filmów i zdjęć oraz wysyłanie e-maili z wakacyjnych podróży po Unii Europejskiej już nie zrujnuje naszego portfela. Od 1 lipca weszły w życie ograniczenia cen za roaming, dzięki którym abonenci telefonów komórkowych będą płacili zbliżone stawki we wszystkich państwach członkowskich.
rozwiń zwiń