X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ślimak jest rybą, a marchewka owocem, czyli o przepisach unijnych

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 15:20
Prawodawcza kreatywność unijnych urzędników nie ma granic. I choć na szczęście takie buble prawne, jak regulacja, zakazująca gotowania dotowanego mleka, dyrektywa, uznająca ślimaka za rybę śródlądową, czy przepisy dotyczące zakrzywienia bananów rzadko wchodzą w życie, euro parlamentarzyści produkują ich coraz więcej.
Audio
  • Zabawne regulacje prawne Unii Europejskiej (Europejski Lunch/Czwórka)
Ślimak jest rybą, a marchewka owocem, czyli o przepisach unijnych
Foto: wikipedia commons/użytkownik Bill Tarpenning

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie zaostrzenia przepisów, dotyczących powiększania biustu, regulacja Komisji Europejskiej zakazująca gotowania dotowanego mleka, dyrektywa, uznająca ślimaka za rybę śródlądową, czy nakaz zwiększenia odległości kaloryfera od ściany z 4 na 6 cm, albo zakaz jeżdżenia na nartach na śniegu, którego warstwa jest cieńsza niż 20 centymetrów – to tylko niektóre z regulacji prawnych, które chcieli wprowadzić unijni urzędnicy. Część udało im się przeforsować.

- Okazuje się, że regulacja ws. gotowania dotowanego mleka dotyczy wyłącznie szkół i innych placówek  oświatowych – tłumaczy Karolina Zbytniewska z EurActiv.pl. - Chodzi wyłącznie o promocję spożycia jak największej ilości mleka przez dzieci i promocję zdrowego stylu życia.

A jak w promocji zdrowego stylu życia pomoże dzieciom uznanie marchewki za owoc? - W Portugalii robi się z niej dżemy – mówi Zbytniewska. – Podobno tam jest to uznawane za specyfik narodowy, który Portugalczycy chcą eksportować za granicę. Jeśli więc istnieją regulacje stanowiące, że dżem może być zrobiony wyłącznie z owoców, marchewka, będąc w dalszym ciągu warzywem, wykluczałaby taką możliwość.
Swojego czasu przez Europę przetoczyła się dyskusja o zakrzywieniu bananów. Powód? UE postanowiła, że produkt, by mógł być uznany za banana, musi być odpowiednio zakrzywiony, mieć konkretny kształt. Głupie? Być może, ale miało służyć temu, by sprowadzano banany głównie z francuskich kolonii. UE, ostatecznie, wycofała się jednak z tego przepisu.

Unijne przepisy analizowaliśmy w audycji "Europejski Lunch".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo Unia Europejska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia Europejska zaczyna żyć ekologicznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o "eksperimental garden” – ogrodach zakładanych w europejskich miastach. Pomysł opiera się na własnej produkcji (w ogródkach) i sąsiedzkiej wymianie żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Te pieniądze czekają na każdego!

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 21:00
By sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej wystarczy mieć dobry pomysł i złożyć odpowiedni wniosek. W "Śniadaniu europejskim" doradzaliśmy jak skorzystać z tej pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duży europejski problem dotyczący mniejszości

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 16:18
- W Unii Europejskiej nie ma jednej definicji, która określałaby czym jest mniejszość narodowa - mówi Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń