Ślimak jest rybą, a marchewka owocem, czyli o przepisach unijnych

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 15:20
Prawodawcza kreatywność unijnych urzędników nie ma granic. I choć na szczęście takie buble prawne, jak regulacja, zakazująca gotowania dotowanego mleka, dyrektywa, uznająca ślimaka za rybę śródlądową, czy przepisy dotyczące zakrzywienia bananów rzadko wchodzą w życie, euro parlamentarzyści produkują ich coraz więcej.
Audio
  • Zabawne regulacje prawne Unii Europejskiej (Europejski Lunch/Czwórka)
Ślimak jest rybą, a marchewka owocem, czyli o przepisach unijnych
Foto: wikipedia commons/użytkownik Bill Tarpenning

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie zaostrzenia przepisów, dotyczących powiększania biustu, regulacja Komisji Europejskiej zakazująca gotowania dotowanego mleka, dyrektywa, uznająca ślimaka za rybę śródlądową, czy nakaz zwiększenia odległości kaloryfera od ściany z 4 na 6 cm, albo zakaz jeżdżenia na nartach na śniegu, którego warstwa jest cieńsza niż 20 centymetrów – to tylko niektóre z regulacji prawnych, które chcieli wprowadzić unijni urzędnicy. Część udało im się przeforsować.

- Okazuje się, że regulacja ws. gotowania dotowanego mleka dotyczy wyłącznie szkół i innych placówek  oświatowych – tłumaczy Karolina Zbytniewska z EurActiv.pl. - Chodzi wyłącznie o promocję spożycia jak największej ilości mleka przez dzieci i promocję zdrowego stylu życia.

A jak w promocji zdrowego stylu życia pomoże dzieciom uznanie marchewki za owoc? - W Portugalii robi się z niej dżemy – mówi Zbytniewska. – Podobno tam jest to uznawane za specyfik narodowy, który Portugalczycy chcą eksportować za granicę. Jeśli więc istnieją regulacje stanowiące, że dżem może być zrobiony wyłącznie z owoców, marchewka, będąc w dalszym ciągu warzywem, wykluczałaby taką możliwość.
Swojego czasu przez Europę przetoczyła się dyskusja o zakrzywieniu bananów. Powód? UE postanowiła, że produkt, by mógł być uznany za banana, musi być odpowiednio zakrzywiony, mieć konkretny kształt. Głupie? Być może, ale miało służyć temu, by sprowadzano banany głównie z francuskich kolonii. UE, ostatecznie, wycofała się jednak z tego przepisu.

Unijne przepisy analizowaliśmy w audycji "Europejski Lunch".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo Unia Europejska
Czytaj także

Unia Europejska zaczyna żyć ekologicznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o "eksperimental garden” – ogrodach zakładanych w europejskich miastach. Pomysł opiera się na własnej produkcji (w ogródkach) i sąsiedzkiej wymianie żywności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Te pieniądze czekają na każdego!

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 21:00
By sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej wystarczy mieć dobry pomysł i złożyć odpowiedni wniosek. W "Śniadaniu europejskim" doradzaliśmy jak skorzystać z tej pomocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duży europejski problem dotyczący mniejszości

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 16:18
- W Unii Europejskiej nie ma jednej definicji, która określałaby czym jest mniejszość narodowa - mówi Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń