17-letnia Polka pracuje nad lekiem na raka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 15:15
17-latka z Piotrkowa Trybunalskiego jest nadzieją światowej medycyny. Joanna Jurek opracowała unikalną metodę dostarczania leku do komórek nowotworowych i została doceniona przez wybitnych lekarzy w Polsce i za granicą.
Audio
  • Najmłodsza gwiazda polskiej nauki - Joanna Jurek (Czwórka/Konturówka)
W przyszłości Joanna Jurek chcę zająć się nanotechnologiami, sposobami dostarczania leku i projektowaniem terapii
W przyszłości Joanna Jurek chcę zająć się nanotechnologiami, sposobami dostarczania leku i projektowaniem terapii Foto: Glow Images/East News

Stworzony przez nią system opiera się na wykorzystaniu w pełni biodegradowalnego włókna polimerowego z nanocząstkami złota, do których podczepione są cząsteczki leku na raka trzustki (doksorubicyny).

Czytaj także: Fatalne wyniki matur. Winny system czy młodzież? >>>

Projekt otrzymał główną nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Naukowym E(x)plory 2014 w Gdyni, wziął też udział w prestiżowym konkursie dla młodych naukowców Intel ISEF (The Intel International Science and Engeneering Fair). - Kiedy rok temu rozpoczynałam badania, skrycie marzyłam, aby wyniki zaprezentować właśnie tam, w Stanach Zjednoczonych - wspomina Joanna Jurek. - Spotkałam tam wielu wybitnych naukowców i noblistów, miałam również okazję zapoznać się z osiągnięciami naukowymi młodych ludzi z całego świata. To było dla mnie ważne doświadczenie.

Czytaj także: Politechnika Wrocławska będzie uczyć nastolatków >>>

Rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim i przyznaje, że nanotechnologią interesuje się od dawna. - Wszystko zaczęło się w trzeciej klasie gimnazjum. Pojechałam wtedy na wyjazd naukowy z licealistami i spotkałam jednego z wykładowców z Uniwersytetu Łódzkiego, który opowiedział nam o nanotechnologii - opowiada Joanna Jurek. - Zafascynował mnie ten temat i tak mi już zostało do dziś - dodaje z uśmiechem.

Więcej o badaniach Joanny Jurek oraz o tym, czym jest nanotechnologia dowiesz się słuchając nagrania z "Konturówki".
(kul/mc)

Czytaj także

Ucz się języka razem z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:47
Rodzice powinni umieć odpowiednio zmotywować i zachęcić swoje pociechy do nauki języka, a nie tylko płacić za dodatkowe godziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na ściąganie trwa? "To problem mentalności Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:00
Kamery w długopisach, koszulki przerobione na "podsłuchowe kamizelki", elektronika do ściągania w medalikach czy szpiegowskie okulary i aparaty do uszu - to wszystko znaleziono u chińskich studentów, którzy ściągali na egzaminie. Polscy żacy są równie pomysłowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły szukają narkotyków? "Są w tym lepsze od psów"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 18:00
- Pszczoły mają niesamowity węch, a poza tym bardzo lubią cukier - tłumaczy w Czwórce dr Joanna Bagniewska, zwyciężczyni tegorocznej polskiej edycji konkurs FameLab i laureatka międzynarodowego finału. - Można to wykorzystać, by pomagały ludziom w poszukiwaniu nielegalnych substancji.
rozwiń zwiń