Aneta Jadowska i Dora nie poddają się łatwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 11:00
Aneta Jadowska pisze szósty, ostatni tom przygód Dory Wilk. Przyznaje, że stworzona przez nią bohaterka nosi wiele jej cech.
Audio
  • Aneta Jadowska opowiada o swoich książkach i pasjach (Konturówka/Czwórka)
Aneta Jadowska to autorka przebojowej, liczącej sobie sześć tomów sagi przygód Dory Wilk
Aneta Jadowska to autorka przebojowej, liczącej sobie sześć tomów sagi przygód Dory WilkFoto: Aneta w obiektywie Przemysława Bednarczyka/źr. anetajadowska.fan-dom.pl

Aneta Jadowska to pisarka, autorka książek o policjantce Dorze Wilk. Najmłodszy czytelnik jej książek, o którym słyszała ma 15 lat, ale czytają ją też babcie. W historie o Dorze wciągają się i kobiety i mężczyźni.
- Staram się pisać z rozmachem i przytupem, tak żeby nikt nie mógł powiedzieć, że nudził się chociaż przez minutę podczas czytania. Mam nadzieję, że moje książki są mocne - opowiada Aneta Jadowska. - Mam niezdrowe zainteresowania - tak określa to moja mama, gdy dowiaduje się że mam prelekcje o seryjnych mordercach albo o tym, co zrobić z martwym ciałem - opowiada.
Pisarka przyznaje, że wielu autorów w swoich bohaterów wkłada siebie, jednak zastrzega, że Dora Wilk nie jest jej alter ego. - Dora Wilk ma sporo moich zalet i wszystkie moje wady. Jest taka żeby była wiarygodna. To, co na pewno ma ze mnie to to, że jest osobą żywiołową, elastyczną i nie poddaje się łatwo - wyjaśnia.
"Zwycięzca bierze wszystko" to trzecia część heksalogii o przygodach Dory Wilk, która ukazała się drukiem. Aneta Jadowska właśnie pisze szósty tom. Zdradza, że porzuciła na chwilę przygody Dory, by napisać powieść o Witkacym.  - Lubię przebywać z Dorą, dobrze mi się pisze ten świat, tych bohaterów. Myślę, że jest mi smutno, że kończę tę heksalogię - przyznaje.
Autorka obok swoich bohaterów wypisała też nowy świat. W Toruń włączyła to wszystko co możemy znaleźć w legendach, mitach, podaniach i baśniach. Aneta Jadowska jest też skrupulatną dokumentalistą, tworzy fiszki, pisze piórem na specjalnym papierze o formacie B5. O swojej heksalogii mówi, że to kryminał osadzony w świecie fantastycznym, choć nie stroni też od określenia urbanfantasy.
(pj)

Czytaj także

Klimko-Dobrzaniecki: "Grecy umierają w domu" to historia, która już odeszła

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:02
Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Grecy umierają w domu", pisarstwem zajmuje się od 13 lat. Mieszka w Wiedniu, ale dużo podróżuje. – Spotkania w różnych częściach świata to inspiracje – mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapuściński na dużym ekranie. Reporter w centrum wojennego piekła

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 18:40
- Pełnokrwiste kino akcji - tak ekranizację książki Ryszarda Kapuścińskiego "Jeszcze dzień życia" o pobycie dziennikarza w Angoli w 1975 r. określił reżyser Damian Nenow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruno Schulz i sekretne marzenia kobiet

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 21:47
- Czytałam Schulza od najmłodszych lat, miałam podobny dom, dziadka, który hodował ptaki w kuchni. Później okazało się, że nie mam już dziadków, a wciąż mam Schulza - opowiada o swojej fascynacji Anna Kaszuba-Dębska.
rozwiń zwiń