Wyprawa na Czukotkę: "gdyby coś się stało, nikt by nam nie pomógł"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 12:00
– Wybrzeża Czukotki to niebezpieczny rejon. Jeśli jedno z nas wypadłoby za burtę, do morza, miałoby kilka minut do śmierci z wyziębienia – opowiada w Czwórce znana podróżniczka i dziennikarka Monika Witkowska.
Audio
  • Podróżniczka i dziennikarka Monika Witkowska o swojej wyprawie na Czukotkę (Stacja Kultura/Czwórka)
Monika Witkowska w Czwórce
Monika Witkowska w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

M.Witkowska/fot.
M.Witkowska/fot. W.Kusiński

Witkowska podróżowała wraz ze szwedzkim żeglarzem, tradycyjnym jachtem o nazwie "Anna". Rejs trwał niemal trzy miesiące, jednak jak przyznaje gość Czwórki, przez ten czas nie było nawet chwili, by dłużej ze sobą porozmawiać.

– Jeśli płynie się tylko we dwójkę, w trudnych warunkach, tradycyjnym jachtem bez żadnych udogodnień, to jedna osoba musi stać na wachcie, nawigować, a w tym czasie druga ma czas na spanie – opowiada Witkowska. – W trudnych warunkach pełniliśmy wachtę razem, ale wtedy była po prostu walka z żywiołem. Więc czasu, żeby spokojnie wypić herbatę w swoim towarzystwie było bardzo niewiele, w portach, albo na kotwicy.

Czytaj także: Najpiękniejsze miejsca na świecie <<<

Mimo wszystko Witkowska przed wyprawą zastanawiała się, czy aby na pewno wszystko pójdzie dobrze. – Arktyka jest ciężka do pływania – mówi gość Czwórki. – Jest zimno, wieje wiatr, pogoda jest zmienna. Jeśli coś się dzieje, można liczyć tylko na siebie a wypadnięcie za burtę oznacza kilka minut życia, bo szybko ginie się z wyziębienia. Jeśli coś działoby się w trakcie sztormu, zwłaszcza u wybrzeży Czukotki, nie byłoby właściwie szans, by ktoś nam pomógł. W takiej sytuacji musielibyśmy liczyć wyłącznie na siebie.

Dowiedz się więcej o fascynującej i niebezpiecznej wyprawie na Czukotkę, o tym, dlaczego Witkowska została kryminalistką i o niezliczonych niespodziankach, jakie podróżnikom zgotowała natura, a także o książce "Kurs Czukotka", słuchając nagrania całej rozmowy z Moniką Witkowską z audycji "Stacja Kultura".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Kobus-Olej i trzy żywioły podróżników

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 14:00
– Podróżować może każdy. Jeśli ma się marzenia, to nic nas nie ogranicza – mówi w Czwówce Anna Kobus-Olej, podróżniczka i autorka wielu nagradzanych książek. – możemy być gdzie chcemy i żyć tam w taki sposób, w jaki chcemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety podróżują samotnie i odważnie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 13:20
Coraz więcej pań pakuje plecak, kupuje bilet na samolot i wyrusza w podróż. Kobiety często jadą same, co ciekawe wybierają coraz dalsze destynacje: Indie, Wietnam, Wenezuela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maslenica - rosyjskie ostatki (zobacz galerię)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 16:40
Zabawy, tańce, śpiewy, nieograniczone spożycie blin oraz palenie wielkiej słomianej kukły. Tak w Rosji żegna się zimę w trakcie Maslenicy, czyli wschodnich ostatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba - kraj przepełniony słońcem i muzyką

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 08:30
Dziś na Kubie było ponad 20 stopni Celsjusza, a do tego piękne słońce. Poza tym tam niemal każdy lokal ma własną orkiestrę, a klimat sprzyja gorącym rytmom. Bez muzyki Kubańczycy nie potrafią żyć.
rozwiń zwiń