Indie - kraj, który albo pokochasz, albo znienawidzisz

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 09:30
- Jeśli ktoś jedzie tam z założeniem, że nie wyda dużo pieniędzy, to warunki, w których się znajdzie, mogą być mocno... zaskakujące - mówi Sebastian Durbacz z portalu Mandragon.pl. - Nie wiem nawet, czy jesteśmy w stanie się do nich odpowiednio przygotować.
Audio
  • Podróż do Indii, czyli wyprawa w nieznane - rozmowa z Sebastianem Durbaczem (4 do 4/Czwórka)
  • Indyjski taniec - materiał Karoliny Mózgowiec (4 do 4/Czwórka)
Indie - kraj, który albo pokochasz, albo znienawidzisz
Foto: wikimedia.commons.org/aut.Chris

Wycieczka do Indii to przede wszystkim szok kulturowy. - Zwłaszcza, jeśli ktoś nigdy wcześniej nie był na przykład w żadnym z krajów Afryki Północnej, będzie to uderzenie ze zdwojoną siłą - mówi Sebastian Durbacz, portal Mandragon.pl. - Ludzie, którzy jadą do tego kraju po raz pierwszy, albo zakochują się w nim, i jest to miłość na długie lata, albo uznają, że nigdy więcej już się tam nie wybiorą.

Bo kraje europejskie i Indie różni właściwie wszystko. - Na przykład hotele - mówi Durbacz. - Poza superekskluzywnymi jest mnóstwo tych "zwykłych", które poza tym, że mają szyldy "Palace" albo "Hilton", oferują różnego rodzaju miejsca noclegowe.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

W życiu Hindusów bardzo ważną rolę odgrywa taniec, który jest mocno zakorzeniony w religii. Początkowo tańczyły specjalnie przeszkolone do tego kapłanki, dziś ruch ciała towarzyszy nie tylko uroczystościom religijnym, ale także rodzinnym. - Taniec indyjski przenika wszystkie dziedziny życia - mówi Marta Krzemień-Ojak, instruktorka oraz tancerka jednej z odmian klasycznego tańca indyjskiego. - Zawsze towarzyszył najważniejszym wydarzeniom w życiu, począwszy od narodzin, poprzez ceremonię nadania imienia i zaślubiny, po zwykłą modlitwę w świątyni. Aktor czy tancerz jest pośrednikiem, który ułatwia odbiorcom porozumienie z bóstwem.

By dowiedzieć się więcej o tym, jak odnaleźć się w Indiach i dlaczego warto odwiedzić ten kraj, słuchając nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 16:08
Azerbejdżan bardzo różni się od Gruzji, czy Armenii. – Nie można porównać go do innych krajów zakaukaskich, za to podobny jest do państw bliskowschodnich – mówi Julia Wizowska, podróżniczka. – W tamtejszej kuchni także stosuje się przyprawy rodem z Bliskiego Wschodu, m.in. szafran.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kenia, Kongo - wyprawa tam nie jest tania, ale... warto

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:10
Środkowa Afryka to kierunek niezbyt często oblegany przez turystów i mało promowany przez biura podróży. Tymczasem okazuje się, że wysiłek, związany z organizacją takiej wyprawy jest naprawdę opłacalny. Bo w Kenii, czy Kongo jest naprawdę pięknie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kirgistan: jezioro, jak morze, a dookoła góry

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 08:00
Jezioro Issyk-Kul zajmuje powierzchnię 6 tys. km kwadratowych i przez Girgizów nazywane jest morzem. To także ich ulubiony kierunek urlopowy. Ogromne jezioro chętnie odwiedzają także mieszkańcy pozostałych krajów Azji Centralnej, a nawet Rosjanie.
rozwiń zwiń