Sardyńczycy żyją długo i szczęśliwie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 10:00
Nazywana miniaturowym kontynentem, wyspa przyciąga turystów najpiękniejszymi włoskimi plażami. Na Sardynii lato zaczyna się pod koniec maja. I jest dość przewidywalne: gorące, słoneczne, piękne i bardzo taneczne.
Audio
  • Mieszkańcy Sardynii żyją dłużej. Sprawdź dlaczego! (4 do 4/Czwórka)
  • 24 sardyńskie sposoby na odczarowanie złych uroków (4 do 4/Czwórka)
  • B-boy Michał "Misza" Gerlach opowiada o Sardynii (4 do 4/Czwórka)
Tharros, Sardynia
Tharros, SardyniaFoto: wikipedia.org/Simon.zfn

 - Na Sardynię przywiodła mnie miłość do tańca - zdradza b-boy Michał "Misza" Gerlach. - Z przyjaciółmi tańczymy break dance, a to sztuka o ulicznym rodowodzie. Postanowiliśmy więc wrócić do korzeni i zatańczyć na ulicach europejskich miast. I mnie jak dotąd najbardziej podobało się na tej włoskiej wyspie.

Sardynia podzielona jest na dwie części. Na północy szaleją turyści, południe jest piękne i jeszcze nie odkryte: - To właśnie w tym miejscu wylądowała nasza ekipa. Mieliśmy okazje poczuć prawdziwy klimat tej wyspy i poznać prawdziwych Sardyńczyków.

Południe Sardynii słynie z niesamowitych plaż i najczystszej w Europie wody. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy tego regionu słyną z długowieczności. Najczęściej w zdrowiu dożywają dziewięćdziesiątki, a spośród 1,6 miliona Sardyńczyków aż 220 dożywa setki. A wszystko to zasługa luźnego trybu życia i zdrowej kuchni: - Dlatego, chcąc uniknąć nerwów, warto dobrze zaplanować swoją podróż - radzi gość Krzyśka Grzybowskiego. - Zdecydowanie nie polecam dużych hoteli i opisywanych w przewodnikach plaż Costa Smeralda i Costa Paradiso. Te, skądinąd piękne, rajskie plaże już dawno zostały sprywatyzowane i trudno jest się na nie dostać. Ale wystarczy zboczyć trochę z głównego szlaku, by odnaleźć własny raj na ziemi.

Więcej o urokach Sardynii dowiesz się, słuchając nagrań z "4 do 4".

kul

Czytaj także

Azerbejdżan - tam znajdziesz rozwiązanie swoich problemów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 16:08
Azerbejdżan bardzo różni się od Gruzji, czy Armenii. – Nie można porównać go do innych krajów zakaukaskich, za to podobny jest do państw bliskowschodnich – mówi Julia Wizowska, podróżniczka. – W tamtejszej kuchni także stosuje się przyprawy rodem z Bliskiego Wschodu, m.in. szafran.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kenia, Kongo - wyprawa tam nie jest tania, ale... warto

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:10
Środkowa Afryka to kierunek niezbyt często oblegany przez turystów i mało promowany przez biura podróży. Tymczasem okazuje się, że wysiłek, związany z organizacją takiej wyprawy jest naprawdę opłacalny. Bo w Kenii, czy Kongo jest naprawdę pięknie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kirgistan: jezioro, jak morze, a dookoła góry

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 08:00
Jezioro Issyk-Kul zajmuje powierzchnię 6 tys. km kwadratowych i przez Girgizów nazywane jest morzem. To także ich ulubiony kierunek urlopowy. Ogromne jezioro chętnie odwiedzają także mieszkańcy pozostałych krajów Azji Centralnej, a nawet Rosjanie.
rozwiń zwiń