Londyn: miasto parków i ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 08:00
St. James Park, Hyde Park, Poison Garden, czy Richmond Park - każdy z nich jest wyjątkowy i wart odwiedzenia.
Audio
  • Parki i ogrody Londynu - rozmowa ze Sławomirem Izakiem (4 do 4/Czwórka)
  • Zaczarowane zakątki Londynu (4 do 4/Czwórka)
St. James Park w Londynie
St. James Park w LondynieFoto: wikimedia.commons.org/aut.Diliff

Jednym z najbardziej znanych parków w Londynie jest St. James’s Park. – Tam odbywa się najwięcej ceremonii – mówi Sławomir Izak ze Szkoły Językowej Switch. – Jeśli akurat Brytyjczycy świętują cokolwiek związanego z królową, ma to miejsce właśnie w tym parku. Największym wydarzeniem, które warto obejrzeć, będąc w okolicy, jest tzw. trooping the color, czyli parada wojska, oraz nieoficjalne urodziny wszystkich brytyjskich monarchów – mówi Izak.

Na terenie St. James Park można także wypocząć nad rzeką, albo obserwować rzadko spotykane gatunki ptaków.

Największym parkiem Londynu jest jednak położony w południowo-zachodniej części miasta Richmond Park. – Można tam spotkać ogromne, liczące ponad 100 sztuk stada jeleni – mówi Izak. – To wspaniały widok, dla którego warto odwiedzić to miejsce.

Odwiedź z nami: najpiękniejsze miejsca na świecie > > >

Park Richmond jest na tyle duży i porośnięty dziką przyrodą, że można tam zabłądzić. Mniejszy, ale nie mniej ciekawy jest Poison Garden, czyli Trujący Ogród. To zdecydowanie najbardziej… śmiertelna atrakcja Londynu.

Parki w Londynie otwierane są ok. godz. 6 rano i zamykane po zmierzchu. By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Marsylia słynie z muzeów i produkcji... mydła

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:00
Nie trzeba jechać do Los Angeles, czy Nowego Jorku żeby obejrzeć dobry street art. Bajecznie kolorowe murale i graffiti zdobią także domy w niektórych rejonach Marsylii. Zwiedzimy tam także wspaniałe muzea i kupimy... tradycyjne mydło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praga - piwna stolica z nieodgadnionym klimatem

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 10:00
To miasto, któremu udało się uniknąc zniszczeń wojennych, zachowało czar dawnych wieków. Żeby ponać czar Pragi trzeba spacerować po niej o kazdej porze dnia i nocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laos: równina dzbanów, poławiacze pereł i dzika dżungla

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 16:30
Nie ma tam pięknych tajskich plaż, nie ma morza ani takich atrakcji jak w Kambodży, mimo to podróżnicy nie mają wątpliwości, że Luang Prabang w Laosie to jedno z z najpiękniejszych miasteczek całej Azji Południowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń