Błękitna Flaga 2013: najlepsze plaże tylko w Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 17:10
Błękitna Flaga to znak plaży najwyższej jakości. W Polsce mamy 24 takie miejsca, w Portugalii jest ich 277.
Audio
  • Błękitna Flaga 2013 - sprawdź gdzie są plaże najwyższej jakości (4 do 4/Czwórka)
wybrzeże Algarve
wybrzeże AlgarveFoto: Glow Images/East News

Celem programu Błękitna Flaga jest promocja ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich, kąpieliskach i przystaniach jachtowych.

- W 2008 roku zaczynaliśmy od trzech wyróżnień, obecnie mamy 32 plaże - mówi Jarosław Szczygieł. - Jeśli chodzi o podstawowe kryteria to poprzeczka dotycząca czystości wody ustawiona jest naprawdę wysoko. Ale tendencja wzrostowa pokazuje, że idziemy we właściwym kierunku.

W tym roku wyróżnione zostały: Gdańsk (kąpielisko Molo Brzeźno; kąpielisko Jelitkowo; kąpielisko Sobieszewo; kąpielisko Stogi), Gdynia (kąpielisko Śródmieście), Dziwnów, Dziwnówek, Dźwirzyno (kąpielisko Grzybowo), Lubczyna, Kobylanka, Kołobrzeg (Plaża Centralna, Plaża Zachodnia), Międzywodzie, Międzyzdroje, Moryń, Mrzeżyno, Niechorze, Pobierowo, Pogorzelica, Postomino, Pustkowo, Rewal, Sopot (kąpielisko Koliba), Stepnica, Świnoujście (Uznam), Trzęsacz, Ustka (Plaża Wschodnia), Ustronie Morskie.

- Jeśli chodzi o resztę Europy to najwięcej plaż o najwyższym standardzie znajduje się w Portugalii, zwłaszcza w rejonie wybrzeża Algarve - mówi mieszkający w Portugalii Polak. - W tym roku wyróżnionych zostało 277 kąpielisk.

Pomysł programu powstał we Francji w 1985 r., gdzie właśnie pierwsze nadmorskie gminy zostały nagrodzone Błękitną Flagą po uwzględnieniu kryteriów oczyszczania ścieków i jakości wody w kąpieliskach. W Europie program wystartował dwa lata później.

kul

Czytaj także

Liverpool - światowa stolica popu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:30
The Beatles, FC Liverpool i plaże. W naszym cyklu podróżniczym zabieramy Was na wycieczkę do światowej stolicy popu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa - fajna, brzydka, unikalna, specyficzna

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 15:25
- Od zawsze znam ładne miejsca w Warszawie. Bo Warszawa jest jak piękna kobieta, niestety szczerbata - mówi w Czwórce Mateusz Wójcicki autor bloga i projektu "Człowiek, który zobaczył całą Warszawę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Belgrad - fuzja kultur i smaków

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 09:00
Chorwacja, czy Czarnogóra, to od kilku lat częste kierunki wakacyjnych wojaży Polaków. Serbia jednak wciąż, spośród krajów byłej Jugosławii, pozostaje dla nas miejscem nieodkrytym.
rozwiń zwiń