Warszawa - fajna, brzydka, unikalna, specyficzna

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 15:25
- Od zawsze znam ładne miejsca w Warszawie. Bo Warszawa jest jak piękna kobieta, niestety szczerbata - mówi w Czwórce Mateusz Wójcicki autor bloga i projektu "Człowiek, który zobaczył całą Warszawę".
Audio
  • Mateusz Wójcicki autor bloga i projektu "Człowiek, który zobaczył całą Warszawę" opowiada o stolicy Polski (Na cztery ręce/Czwórka)
Warszawa
WarszawaFoto: Wikipedia/Lemarx

Wielu mówi, że Warszawa jest brzydka, wielu jej nie lubi. Jednak chyba jeszcze więcej jest tych zakochanych w stolicy, nie ślepo, bo trudno nie wiedzieć jej mankamentów.
- Najbrzydsze w Warszawie jest to, że nie umiemy się troszczyć o przestrzeń publiczną - mówi Mateusz Wójcicki, autor bloga i projektu "Człowiek, który zobaczył całą Warszawę", architekt. W Warszawie brakuje planowania urbanistycznego - dodaje. 
Podstawowym problemem Warszawy jesteśmy my i nasi włodarze. Zdaniem gościa Czwórki sami psujemy to miasto przez nieumiejętność podejmowania decyzji. Jest jednak nadzieja: - Warszawa jest bardzo specyficzna, jest fajnym miastem, chyba najbardziej unikalnym w Europie. Jesteśmy wciąż w takim miejscu, skąd moglibyśmy, przy pomocy dobrej wspólnej wizji, wytyczyć ścieżkę na stworzenie pięknego miasta, które będzie atrakcyjne w skali całej Europy, a nawet całego świata - mówi Mateusz Wójcicki.
Blog Mateusza Wójcickiego nosi tytuł "Człowiek, który zobaczył całą Warszawę". Autor założył go, gdy wydawało mu się, że widział całą stolicę. Dopiero spacery z GPS-em pokazały mu ile jest jeszcze do zobaczenia. - Okazało się, że bardzo mało widziałem, że Warszawa jest dużo większa niż myślałem - mówi gość Kamila Jasieńskiego.
Ostatnio Wójcicki spędził dwa miesiące w Austrii, gdy wrócił do stolicy Polski stwierdził, że Warszawa jest super. Jednak są też dni, kiedy Warszawy nie lubi, waha się, a nawet chce się wyprowadzać.
- Boli mnie, że ludzie zarządzający tym miastem najmniej zdają sobie sprawę jakie ono jest i jakie może być - mówi Wójcicki. - Warszawa sprawiła, że wybrałem zawód architekta. To miasto mnie ukształtowało. Jestem z tego trochę dumny, a trochę nie. Muszę przyjąć jego wszystkie wady i zalety.

Mateusz Wójcicki po Warszawie spaceruje spontanicznie, nie planuje wycieczek, za to planuje wykład pt. "Pięć pomysłów dla Warszawy", na którym chce zaprezentować projekty dla Warszawy, przy których współpracował.

W audycji "Na cztery ręce" Mateusz Wójcicki opowiadał również o kawiarnianym życiu Warszawy, dlaczego tak trudno jest umówić się z nim na spacer po mieście i swoich ulubionych miejscach w stolicy.

(pj)

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów: Skansen między blokami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 13:24
Podróż w czasie jest możliwa. Wystarczy wybrać się do centrum Torunia, żeby przenieść się do zabytkowej osady z początków XIX wieku. Bez specjalnego wehikułu, magicznej różdżki i złotej rybki od spełniania życzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedeń - najszczęśliwsze miejsce na świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 17:20
27 zamków, 150 pałaców i najstarsze zoo w Europie - w cyklu podróżniczym zabieramy was do Wiednia.
rozwiń zwiń