Iran. Jadąc tam, omijaj Teheran

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 19:24
Kraj, który wywołuje bardzo skrajne emocje. Niektóre polskie kapele rockowe miałyby poważny problem z tym, by tam zagrać koncert. - W irańskim prawie jest jednak wiele niejasności - mówią podróżnicy Jagoda Pietrzak oraz Norbert Skrzyński. - Wielu rzeczy tam "nie wolno, ale...".
Audio
  • Rozmowa z Jagodą Pietrzak, oraz Norbertem Skrzyńskim
  • Co warto zobaczyć w Iranie? - materiał reporterski
  • Jaki naprawdę jest Iran? - materiał reporterski
Jedna z uliczek w Teheranie
Jedna z uliczek w TeheranieFoto: wikimedia.commons.org/aut.Hansueli Krapf

– Irański rap co prawda nie rozbrzmiewa na ulicach, ale są miejsca, w których można usłyszeć muzykę – mówią w Czwórce Jagoda Pietrzak, oraz Norbert Skrzyński, autorzy bloga "Wczasy w Iranie", którzy w tym kraju ostatnio spędzili dwa miesiące.

Most
Most 30 Łuków/źr. wikimedia.commons.org/aut.kamshots

Irańczycy są jednak utalentowani muzycznie. – Pod Mostem Trzydziestu Łuków w Isfahanie mężczyźni zbierają się po to, by śpiewać – opowiada Pietrzak. – Nie jest to do końca legalne, ale widzieliśmy, że mundurowi, którzy tamtędy przechodzili, nie reagowali bardzo radykalnie.

Iran zresztą, zdaniem gości Czwórki, właśnie taki jest, nie do końca wiadomo, co nam wolno, a czego nie. – W ich prawie jest bardzo wiele niejasności – mówi Pietrzak.

Zdaniem podróżników, zwiedzając Iran, można śmiało ominąć Teheran. – To duże miasto, 12-milionowa aglomeracja – opowiadają goście Czwórki. – Można tam mieć wszystko poza poczuciem, jak naprawdę jest w tym kraju.

Zobacz także: Najpiękniejsze miejsca na świecie

Miastem, które przesiąknięte jest kulturą i sztuką Iranu jest za to, zdaniem podróżników, Isfahan. – Iran to wiele nacji, zlepek kultur, taka trochę mieszanina – wspominają goście Czwórki. – Pojechaliśmy z założeniem, że poczujemy na własnej skórze "oś zła". Szukaliśmy legendarnej bomby. Ale okazuje się, że to tylko "legendy". Jeśli jest się bliżej ludzi - tego nie ma. Bo jeśli przejedziesz się małymi uliczkami, będzie coraz więcej tematów do rozmów, niezwiązanych z wielką polityką.

By dowiedziec się wiecej o tajemnicach, jakie kryje Iran, posłuchaj nagrań rozmów ze studia Czwórki, z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

100 zamków pośród winnic - tak wygląda serce Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 16:20
Jeszcze nie upalnie, ale i tak jest dużo cieplej niż w Polsce. Dlatego o tej porze roku Hiszpania staje się docelowym miejscem podróży dla wszystkich zmęczonych mrozem, śniegiem, albo pośniegowym błotem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 30 dni dookoła świata - to jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 10:06
Jeśli już w naszych głowach pojawił się pomysł na podróż dookoła świata to znaczy, że jesteśmy na to gotowi. Czas się przygotować na wyprawę życia!
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce jest coraz mniej górali. To koniec tej grupy etnicznej?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 14:24
Według opublikowanych niedawno wyników spisu ludności z 2011 roku, góralską przynależność etniczną deklaruje w Polsce zaledwie 3 tys. osób. Zdaniem Stanisława Karpiela-Bułecki z zespołu Future Folk, żeby być góralem nie trzeba mieszkać w górach, ale kultywować tradycje i znać język.
rozwiń zwiń