Monako: małe wielkie księstwo i europejskie Las Vegas

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 15:00
Księstwo ma 2 km kwadratowe powierzchni i zajmuje przedostatnie, 194. miejsce w rankingu wielkości państw na świecie. Choć Monako jest tak małe, może poszczycić się nie tylko bogactwem, ale też m.in. jedną z najpiękniejszych aktorek lat 50., Grace Kelly.
Audio
  • Historia Grace Kelly (4 do 4/Czwórka)
  • Błażej Żuławski o urokach Monako i... potrzebie turystycznego lansu (4 do 4/Czwórka)
Port w Monte Carlo
Port w Monte CarloFoto: wikimedia.commons.org/aut.Bengt Nyman

Sezon turystyczny trwa tam cały rok. Obcokrajowców przyciąga Lazurowe wybrzeże, hazard, lans i Formuła I. Tymczasem Monako to w rzeczywistości jedno miasto. Jego centrum stanowi Pałac Książęcy o średniowiecznym rodowodzie, wznoszący się na wysokiej skale, z której rozciąga się malowniczy widok.

Monakijskie Stare Miasto zajmuje niewielką przestrzeń złożoną zaledwie z kilku wąskich i malowniczych uliczek, wzdłuż których ciągną się pastelowe, barwne fasady kamienic. Nie brak tu restauracji, kawiarni i sklepów z pamiątkami. Całe centrum można obejść piechotą w kilkanaście minut. - Niesamowite jest to, że nie wiadomo, gdzie zaczyna i gdzie kończy się to państwo - mówi Błażej Żuławski, fotograf, dziennikarz, związany z kwartalnikiem Ramp. - Wjeżdża się do niego tak, jak do miasta.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie!

Zdaniem eksperta w Monako widać bogactwo mieszkańców na pierwszy rzut oka. Wielkie jachty i znakomite supersamochody są na porządku dziennym i przyciągają wzrok. - To chyba główna przyczyna wycieczek turystów - śmieje się Żuławski. - Zwłaszcza, że mnóstwo ludzi przyjeżdża tam po prostu na tzw. lans.

W Monako jest jednak mnóstwo miejsc "kultowych", które po prostu trzeba zobaczyć. Od kwietnia do października warto zwiedzać siedzibę książęcego rodu. - W Monako słynny jest także piękny ogród botaniczny, w którym rosną głównie kaktusy, oraz m.in. oceanarium, założone przez księcia Alberta I. Jego kustoszem był Jacques Cousteau - opowiada Żuławski. - Basen na rekiny zajmuje sporą część... kraju.

By dowiedzieć się więcej o prawdziwym obliczu europejskiego Las Vegas posłuchaj nagrania ze studia Czwórki, z audycji "4 do 4".

Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, od godz. 13.00

Czytaj także

Meksyk: starożytna kultura Majów i święta Coca-Cola

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 13:00
Coca-Cola, uznawana za święty napój, kościół chrześcijansko-indiański, Jan Chrzciciel na mule i piwo z limonką - kultura Meksyku pełna jest niespodzianek i ciekawostek, o którym Europejczykom nawet się nie śniło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajlandia - kraj patriotyzmu i uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 10:00
Coraz chętniej wybierany przez Polaków cel egzotycznych podróży i miejsce, w którym można przetrwać zimę. Gościnni mieszkańcy, wyśmienita kuchnia, piękne krajobrazy i dużo uśmiechu. Taka jest Tajlandia - bohaterka kolejnej odsłony naszego cyklu podróżniczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daleka egzotyka Australii - tam wszystko stoi na głowie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:00
- Eukaliptusy są podobne do naszej wierzby, ale to, co zadziwia to różnobarwne ptaki kryjące się w ich liściach - mówi Liliana Trzpil, która do Australii pojechała by zobaczyć całkowite zaćmienie słońca.
rozwiń zwiń