Czwórka w Toruniu - kulinaria sprzed wieków i nietypowe kierunki studiów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 18:26
W ramach akcji "Czwórka idzie na studia" spotkaliśmy się z słuchaczami w Toruniu. Patryk Kuniszewicz z Czwórkowym mikrofonem odwiedził Uniwersytet Mikołaja Kopernika. 
Audio
  • "Czwórka idzie na studia" w Toruniu - kulinaria sprzed wieków i nietypowe kierunki studiów (Stacja Nauka/Czwórka)
Stacja Nauka podczas akcji Czwórka idzie na studia w Toruniu
"Stacja Nauka" podczas akcji "Czwórka idzie na studia" w ToruniuFoto: Mateusz Kulik/Czwórka

Toruń był trzecim i ostatnim przystankiem na uczelnianej trasie Czwórki. Plenerowe studio Czwórki stanęło na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a dziennikarzy Czwórki na kampusie będzie można spotkać już od godz. 10.00. W samo południe Patryk Kuniszewicz zaprosił słuchaczy na "Stację Nauka".

W ramach warsztatów historyczno-kulinarnych, realizowanych przez dr Martę Sikorską z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK i Agnieszkę Michałowską z Akademii Kulinarnej Studio "A", studenci przygotują potrawy wigilijne, inspirowane recepturami sprzed kilku wieków, częściowo zapomniane i być może dla niektórych zaskakujące. Kapary, zupa migdałowa, sałatka ziemniaczana i śledzie, na przykład w formie masła - jak posiłki przygotowywano w XVIII i XIX wieku? - Śliwka i grzaniec toruński to składniki zupy, którą przygotowujemy z dodatkiem toruńskiego wytrawnego piernika. To świetna zupa na zimę, jest totalnie rozgrzewająca - wymianiała jedna z rozmówczyń Czwórki. Więcej o niezwykłych, nierzadko zapomnianych już potrawach, a także codziennej studenckiej kuchni - w nagraniu rozmowy z Torunia.  

studia czarny event 1200.jpg
"Czwórka idzie na studia ". Ostatni przystanek - Toruń

Byliśmy też m.in. na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych, by sprawdzić, dlaczego warto tam studiować. Czym jest kognitywistyka - to sprawdzaliśmy w rozmowie z przedstawicielami tego kierunku. Odwiedziliśmy też Toruńskie Koło Kognitywistyczne.

***

W ramach akcji "Czwórka idzie na studia", studenci mieli możliwość zaprezentowania swoich pasji, zainteresowań i projektów, nad którymi pracują w kołach naukowych i organizacjach studenckich działających na uczelniach. To spotkania, aktywności i warsztaty przy muzyce prezentowanej przez DJ-ów stacji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 12.40

mat. pras./kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wesele z perspektywy muzyków. "To po prostu ciężka praca”

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 15:00
Ten zawód to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim ciężka praca. Państwo młodzi mają najczęściej wysokie wymagania, a do tego trzeba umieć dobrze grać, mieć świetną kondycję i dużo cierpliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czwórka idzie na studia" - tak było w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 19:04
Dziennikarze Czwórki pojawili się na Kampusie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, by sprawdzić, czym żyje KUL i jak wygląda codzienność studentów tej uczelni.
rozwiń zwiń