Kasia Bosacka: wieczerza wigilijna to najzdrowsza z kolacji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 11:32
- Kolacja wigilijna to jedna z najlżejszych kolacji w roku. Wtedy na stole nie ma ani grama wieprza, ani grama bekonu czy smalcu, a mąka tylko w pierogach - mówi dziennikarka kulinarna, ambasadorka polskiej kuchni, promująca zdrowe polskie gotowanie.
Audio
  • Katarzyna Bosacka opowiada o promocji polskiej kuchni za granicą, polskiej Wigilii i dzieli się przepisami na świąteczne przysmaki (Dzień Kobiet/Czwórka)
Kasia Bosacka i prowadzące Czwórkową audycję
Kasia Bosacka i prowadzące Czwórkową audycjęFoto: Czwórka

Katarzyna Bosacka wiele lat spędziła za granicą, tam wielokrotnie mogła prezentować polską kuchnię. - Jako żona ambasadora, mój mąż zajmował to stanowisko w Kanadzie przez 3 lata, dowiedziałam się, że na stole w ambasadzie polskiej króluje kuchnia europejska, oprócz tradycyjnych spotkań z Polonią, gdy podajemy bigos i pierogi - opowiada gość Czwórki. - Usłyszałam też, że kuchnia polska nie za bardzo nadaje się do promocji, bo śledź jest zbyt śmierdzący, a bigos wygląda źle - trzeba podać krewetki i awokado. Wysłuchałam i zrobiłam po swojemu. Postawiłam na nasze zupy np. żurek w chlebie - wspomina.

Katarzyna Bosacka Polacy lubią gotować, jeść i biesiadować

Gość Czwórki podkreśla, że kuchnia to integralny element naszej kultury, który świetnie prezentuje też jej przemiany. W swej najnowszej książce "Bosacka po polsku", a także w Czwórkowym studiu, dziennikarka zdradza smakowite przepisy na wigilijnego pstrąga w maku, kolorowe, piegowate pierogi, tartę makową. Ma też ratunek dla tych, którzy zapomnieli o tradycyjnym barszczu przygotowywanym przez wiele dni, ale nie są to kartonowe mieszanki.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Gość: Katarzyna Bosacka (dziennikarka kulinarna)

Data emisji: 23.12.2016

Godzina emisji: 7.17

pj/kul

Czytaj także

W street foodzie liczy się inwencja

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 10:11
A w Czwórce dowodzi tego Jurek Sobieniak, kucharz, technolog żywności, a także autor książki "Street food. Głód ulicy". Jakie są najnowsze trendy ulicznego gotowania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Nowaczewska: nie ma gotowania bez miłości

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 10:08
- Miłość niezbędna jest nie tylko w gotowaniu, ale w uprawianiu każdej pasji - czy to są kulinaria, czy dziennikarstwo. Dlatego ja gotuję z sercem - mówiła Magdalena Nowaczewska w Czwórce.
rozwiń zwiń