Mikołaj Roznerski - dyslektyk i mistrz a vista

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 12:00
- Dubbing jest bardzo trudną sztuką. Przekonałem się o tym użyczając mojego głosu do animacji "Munio: Strażnik Księżyca". Starałem się to zrobić po swojemu. Chciałem się tym bawić, żeby przykryć mój brak doświadczenia - mówił w "Dniu Kobiet" aktor teatralny, filmowy i serialowy.  
Audio
  • Mikołaj Roznerski o pracy nad dubbingiem i pasji do aktorstwa (Dzień Kobiet/Czwórka)
Mikołaj Roznerski
Mikołaj Roznerski Foto: PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński

W animacji "Munio: Strażnik Księżyca", która na ekrany polskich kin wchodzi 10 marca, Mikołaj Roznerski wcielił się w postać Stalona i było to jego pierwsze doświadczenie z dubbingiem. - Z reguły realizatorzy wcześniej dają aktorowi film z głosem. Ja go nie dostałem. Wiedziałem jedynie, o czym jest historia i leciałem a vista. To była dla mnie wielka szkoła - wspominał aktor. - Mam dysleksję, dysortografię i wszystko, co jest na "dys". Sporym więc zaskoczeniem było, że potrafię tak szybko czytać - dodał.

Mikołaj Roznerski Uwielbiam bawić się głosem. W szkole teatralnej uczyliśmy się zmieniać barwę tak, aby nie zdzierać gardła. W filmie może to być nie do zniesienia. Ale w dubbingu warsztat ze szkoły teatralnej bardzo się przydał

W rozmowie z Aleksandrą Jasińska i Kariną Terzoni Mikołaj Roznerski opowiadał też, jak nad rolą Stalona pracował oraz, czy w dubbingu przydało mu się teatralne doświadczenie. - Prawda jest fundamentem tego, co mamy przekazać. W dubbingu nauczyłem się, że mamy do wykorzystania tylko głos i emocje. Przed mikrofonem musimy być postacią z krwi i kości - wyjaśniał aktor.

Słuchając nagrania audycji przekonacie się też, jak Mikołaj Roznerski naśladuje jedną z postaci z "Gumisiów", jak na kreację Stalona zareagował jego syn, dlaczego kontynuował edukację za granicą oraz co go tak naprawdę w aktorstwie pociąga.

Mikołaj Roznerski o Stalonie:

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Gość: Mikołaj Roznerski (aktor) 

Data emisji: 10.03.2017

Godzina emisji: 8.16

jsz/kul

Karina Terzoni, Aleksandra Jasińska i Mikołaj Roznerski w Czwórce
Karina Terzoni, Aleksandra Jasińska i Mikołaj Roznerski w Czwórce
Czytaj także

Szymon Bobrowski: w pracy lubię mieć kapitana

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 13:00
A takim kapitanem na planie filmu "PolandJa" był Cyprian Olędzki. Ta błyskotliwa komedia, która udowadnia, że najdziksze historie zdarzają się ludziom w najmniej odpowiednich momentach, wchodzi na ekrany naszych kin już 17 lutego. W jaką rolę wcielił się w niej Szymon Bobrowski?
rozwiń zwiń