Hedy Lamarr. "Najpiękniejsza jajogłowa na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 14:00
Jako 19-latka rozebrała się w "Ekstazie", dekadę później opracowała system sterowania torpedami za pomocą fal radiowych. Kim była kobieta, której zawdzięczmy telefon komórkowy, bezprzewodowy internet i GPS?
Audio
  • Hedy Lamarr - jak gwiazda kina została królową nauki? (Dzień Kobiet/Czwórka)
Hedy Lamarr od dziecka chciała zostać aktorką i przekonała rodziców, by pozwolili jej porzucić szkołę dla aktorstwa
Hedy Lamarr od dziecka chciała zostać aktorką i przekonała rodziców, by pozwolili jej porzucić szkołę dla aktorstwaFoto: PAP/Photoshot/HA

Czytaj także
laboratorium 1200.jpg
Henrietta Lacks. Jak zyskała nieśmiertelność?

Hedy Lamarr miała wszystko, by zostać jedną z największych gwiazd kina - urodę, talent, determinację i wsparcie wpływowego męża. - Fritz Mandl był jednym z najbogatszych Austriaków. Handlował bronią, zajmował się systemami łączności radiowej, sympatyzował z faszystami, utrzymywał bliskie stosunki z Mussolinim. Kiedy film Gustava Machatego wszedł na ekrany kin, wywołał wielki skandal. Zadrosny mąż aktorki próbował wykupić wszystkie kopie "Ekstazy" - opowiada krytyk Jacek Szczerba.

Nie udało mu się to, podobnie jak nie udało mu się zatrzymać przy sobie żony. Hedy Lamarr wyjechała do Hollywood i tam zaczęła regularnie grywać w filmach - m.in. u boku Clarka Gable'a. W ciągu 6 lat wystąpiła w 17 filmach, w czasie wolnym zajmowała się... wynalazkami. Kto jej w tym pomagał i na czym polegała rewolucyjnośc jej pomysłów - o tym m.in. w materiale Martyny Ogonek.

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Data emisji: 31.03.2017

Godzina emisji: 6.28

kul/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dalida i jej życie "nie do zniesienia..."

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 11:30
- Jako pierwsza kobieta otrzymała złotą płytę i w sumie udalo jej się zgromadzić aż 70 takich krążków. Niestety ani muzyka, ani sława nie przyniosły jej szczęścia i spełnienia - opowiada Iza Wierzbińska z Best Film, dystrybutora filmu biograficznego o Dalidzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Veroetnika. "Przeszłam dżunglę amazońską dzięki kobiecej intuicji"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 14:18
Zanim Weronika Milczewska wyjechała, otrzymała od bliskich i znajomych "totemy mocy" - przedmioty, które miały wytyczać jej szlak, gdy w samym sercu amazońskiej dżungli zgubi drogę.
rozwiń zwiń