Dalida i jej życie "nie do zniesienia..."

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 11:30
- Jako pierwsza kobieta otrzymała złotą płytę i w sumie udalo jej się zgromadzić aż 70 takich krążków. Niestety ani muzyka, ani sława nie przyniosły jej szczęścia i spełnienia - opowiada Iza Wierzbińska z Best Film, dystrybutora filmu biograficznego o Dalidzie.
Audio
  • Dalida - artystka "skazana na miłość"? (Dzień Kobiet/Czwórka)
Dalida w trakcie występu w telewizyjnym show Formule 1 - marzec 1984 roku
Dalida w trakcie występu w telewizyjnym show "Formule 1" - marzec 1984 rokuFoto: PAP/Abaca

Czytaj także
anna wintour 1200.jpg
Anna Wintour. Nieśmiała perfekcjonistka?

Iolanda Cristina Gigliotti - bo tak naprawdę nazywa się Dalida - była częściej fotografowana niż Elvis Presley i Brigitte Bardot. Była urodzoną w Egipcie Włoszką, która swoim głosem podbiła serca Francuzów. Ale nie tylko. - Przeboje takie jak "Bésame mucho" czy "Paroles... Paroles" zna cały świat i nucą je coraz młodsi fani artystki - opowiada Iza Wierzbińska. 

Dalida śpiewała głosem o ciemnej barwie. Prawdopodobnie był to 3-oktawowy mezzosopran lub kontralt. I - jak podkreślają znawcy jej twórczości - szła z duchem czasu. W muzyce, bo w życiu prywatnym bardziej walczyła z demonami przeszłości. W maju 1987 roku Dalida popełniła samobójstwo. W liście pożegnalnym napisała "Życie stało się dla mnie nie do zniesienia... Wybaczcie mi".

31 marca na ekrany kin wejdzie biograficzny film "Dalida.Skazana na miłość". Więcej o tej produkcji i życiu Dalidy w materiale Katarzyny Kornet.

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Data emisji: 10.03.2017

Godzina emisji: 6.28

kul/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kobiety w nauce. To nie tylko Curie-Skłodowska!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 11:00
- "Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat" to napisana przez Rachel Swaby książka, której naczelnym przesłaniem jest to, że płeć nie ogranicza aspiracji - mówił w Czwórce redaktor polskiego wydania tej publikacji Paweł Sajewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maraton edytowania. "Wikipedia też jest kobietą"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 11:45
Międzynarodowa akcja powstała, aby zwalczać nierówności ze względu na płeć w encyklopedycznych hasłach Wikipedii. W jej polskiej odsłonie "Dziewczyny w Wikipedii" studentki i doktorantki Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego 8 marca organizują akcję tworzenia i uzupełniania haseł dotyczących kobiet.
rozwiń zwiń