Kawa uzależnia, psuje zęby i pobudza tylko na chwilę

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 08:45
Dla ogromnej części z nas kawa stanowi nieodłączny element każdego poranka. Przez wieki wokół tego napoju narosło jednak bardzo wiele mitów. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić.
Audio
  • Kawę najlepiej pić czarną i mocną (Czwórka/Efekt: WOW)
Czy wszystko, co wiemy na temat kawy, jest prawdą?
Czy wszystko, co wiemy na temat kawy, jest prawdą?Foto: Glow Images/East News

- Kawa bardzo silnie uzależnia. Możemy się o tym sami szybko przekonać, próbując ją wyłączyć z codziennej diety. Jeśli się na to zdecydujemy i będziemy czuć się o wiele gorzej, pojawią się bóle głowy, drgawki, osłabienie, drżenie mięśni, to będzie typowy objaw odstawienia - powiedziała dietetyk Monika Wodyczko.
Kolejna informacja dotyczy wpływu tego napoju na nasze uzębienie. Często powtarza się, że nie jest on korzystny. - Są jednak dość świeże badania, które wykazały, że mocna, czarna kawa ma właściwości antybakteryjne, ponieważ zawarte w niej substancje działają przeciwko rozwojowi bakterii próchnicotwórczych - poinformowała w "Efekcie: WOW" stomatolog Kalina Czajkowska. Dodała przy tym, że sytuacja zmienia się diametralnie, gdy dodajemy do napoju cukier oraz mleko. Wówczas o korzystnym wpływie nie ma mowy
PRZECZYTAJ TEŻ: "Czarna eminencja" - włoska kawa stawia na nogi

Kawa wypłukuje magnez, wapń, silnie zakwaszając nasz organizm. Sprzeczne są za to wyniki badań dotyczących wpływu kofeiny na nasze zdrowie. Wodyczko przekonuje, że nie jest dobra dla osób z chorobami serca, ponieważ podnosi ciśnienie.
Więcej informacji dotyczących kawy znajdziecie w nagraniu "Efektu: WOW".
ac/asz

Czytaj także

Chcesz być zdrowy? Jedz śniadania!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 08:00
Ten posiłek pomaga doładować baterie na cały dzień. - Rano powinniśmy zjadać nawet jedną trzecią tego, co pochłaniamy przez cały dzień - podkreśla Urszula Mijakoska, diet coach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słodzeniem nie wyleczysz depresji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 07:30
Napoje gazowane niczym magiczna różdżka, czego się nie dotkną - wszystko psuję. Dodają kilogramów, powodują próchnicę, a nawet depresje. Na szczęście jest napój, który może nas uratować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawa w dezodorancie? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 19:37
Trwają prace nad dezodorantem, który będzie nam dostarczał energii. Ma on zawierać spore dawki kofeiny, a po rozpyleniu na skórze, działać podobnie jak "mała czarna".
rozwiń zwiń