Słodzeniem nie wyleczysz depresji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 07:30
Napoje gazowane niczym magiczna różdżka, czego się nie dotkną - wszystko psuję. Dodają kilogramów, powodują próchnicę, a nawet depresje. Na szczęście jest napój, który może nas uratować.
Audio
  • Kawa niezła sprawa, a napój gazowany może nas zdołować. Posłuchaj dlaczego

O tym, że słodzone napoje gazowane mogą prowadzić do otyłości, cukrzycy i innych problemów metabolicznych naukowcy przekonują od dawna. Okazuje się, że mogą one także zwiększać ryzyko depresji, o czym poinformowali właśnie uczestnicy dorocznego kongresu Amerykańskiej Akademii Neurologicznej.

 - To badanie może być miarodajne bo zostało przeprowadzone na bardzo dużej grupie ludzi, która liczyła 260 tysięcy osób. I było robione dwukrotnie, z dziesięcioletnim odstępem - opowiada psycholog Izabela Dziugiel. - Taki wynik nikogo nie powinien dziwić, bo mocno dosładzane przez producentów napoje gazowane, owszem, na chwile mogą poprawić samopoczucie. Ale na dłuższą metę spowodują tyle problemów ze zdrowiem, ze jak nic człowiek będzie chodził przybity. I ociężały.  
Szczegółowe analizy odpowiedzialnych za badanie naukowców wykazały, że u ludzi, którzy pili więcej niż cztery puszki napojów gazowanych dziennie, ryzyko wystąpienia depresji było o 30 procent wyższe niż u tych, którzy woleli pić wodę. Jednocześnie okazało się, że regularne picie kawy zmniejsza szanse wystąpienia depresji i to nawet o 10 procent.

Kawosze odetchnęli z ulgą i po szczegóły badań sięgnęli do pliku dźwiękowego z audycji "Czwarty wymiar".
kul

Czytaj także

Kawa kontra depresja. Zbawienny wpływ napoju

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 10:59
Regularne picie kawy może zapobiegać depresji u kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz kryzys? Zagraj w ping ponga!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 14:23
W Polsce ten sport uprawia regularnie już ponad 100 tysięcy osób! Grają w niego właściwie przedstawiciele wszystkich grup wiekowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń