Czy warto zostać naukowcem?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 17:50
Młodzi naukowcy powinni być w cenie, zwłaszcza jeśli mają wąską specjalizację. Czy zatem warto spędzić życie na uczelni?
Audio
  • Jaka przyszłość czeka polskich naukowców - kariera na uczelni czy wyjazd za granicę? (Czwórka/Efekt: WOW)
Zanim zaczną karierę na uczelni, przyszli naukowcy muszą w siebie zainwestować duże pieniądze. Wydatki na edukacje nigdy się jednak nie kończą, tymczasem zarobki wciąż stoją w miejscu
Zanim zaczną karierę na uczelni, przyszli naukowcy muszą w siebie zainwestować duże pieniądze. Wydatki na edukacje nigdy się jednak nie kończą, tymczasem zarobki wciąż stoją w miejscuFoto: Glow Images/East News

Jak wynika z badań, młodzi naukowcy, nawet najbardziej obiecujący, są gorzej opłacani niż osoby z tytułem magistra, które pracują dla firm prywatnych.

- Żeby być coraz lepszym w swojej dziedzinie, należy dużo w siebie inwestować - przekonują rozmówcy Michała Piwowarka. - My do wyboru mamy granty, zagraniczne staże, ale to nie jest źródło stałego i wysokiego zarobku.

W pracę młodych naukowców w Polsce inwestuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ubiegłym roku rozdano 40 milionów złotych na wdrażanie innowacyjnych projektów. Zdecydowana część tych pieniędzy została przeznaczona na dalsze szkolenia i rozwój.

***

Przygotował: Michał Piwowarek

Data emisji: 02.02.2015

Godzina emisji: 17.00

Materiał wyemitowano w audycji "Efekt: WOW"

(kul, ac)

Czytaj także

Gimbaza czy geniusze? Polscy gimnazjaliści są najmądrzejsi w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:00
Wbrew powszechnej opinii polscy gimnazjaliści okazali się być jednymi z najlepszych w przeprowadzanym na całym świecie teście wiedzy 15-latków. Tylko czy to na pewno dowód na to, że polepszyła się jakość naszej edukacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"E(x)plory" - tylko wyobraźnia młodych naukowców jest ograniczeniem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 14:00
"E(x)plory" to konkurs dla młodych naukowców, w którym mogą zaprezentować swoje pasje w każdej dziedzinie. Uczestnicy wraz ze swoją nieograniczoną wyobraźnią mają możliwość wygrania stypendium naukowego i wyjazdu na inne zagraniczne konkursy. To ich ogromna szansa dla rozwoju ich przyszłej kariery zawodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci mogłyby nauczyć się więcej, gdyby nie chodziły do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 13:30
- Dzieci poznają świat non-stop. Gdyby tę ciekawość świata i przyjemność towarzyszącą procesowi edukacji zachować jak najdłużej, polscy uczniowie nie przestawaliby się uczyć - przekonują goście Czwórki. - Świat ma fajerwerki, w szkole ich brakuje. Dziecko zamknięte w klasie kompletnie traci motywację.
rozwiń zwiń