Hibernacja - sposób na eksplorację kosmosu?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 17:00
Główną przeszkodą w eksploracji kosmosu jest czas. By dotrzeć do odległych planet, potrzeba dziesiątków lat. Rozwiązaniem może być hibernacja, czyli "zamrażanie" ludzi.
Audio
  • Hibernacja - sposób na dalekie podróże kosmiczne? (Czwórka/Efekt: WOW)
Czy dzięki hibernacji będą możliwe podróże w odległe zakamarki kosmosu?
Czy dzięki hibernacji będą możliwe podróże w odległe zakamarki kosmosu?Foto: Glow Images/East News

Europejska Agencja Kosmiczna i NASA prowadzą zaawansowane badania na temat hibernacji. W tym celu obserwują zwierzęta, które mają zdolność czasowego wygaszania czynności życiowych.

- Naukowcy obserwują m.in. żyjącego w Arktyce susła północnego, który w czasie zimy automatycznie przestawia swoją wewnętrzną temperaturę na 32 stopnie. Badaczom udało się już odkryć receptor, który odpowiada za ochłodzenie organizmu - mówi Michał Bachowski z portalu F5.

Zdradza też, jakie inne zwierzę jest celem obserwacji naukowców oraz w której dziedzinie nauki - innej niż astronautyka - są już wykorzystywane techniki hipotermii.

***

Tytuł audycji: Efekt: WOW

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 11.05.2015

Godzina emisji: 16.35

mg/ag

Czytaj także

Polak, który wybiera się na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 19:50
W 2025 roku grupa Ziemian ma na stałe przeprowadzić się na Marsa. Szansę na bilet w jedną stronę ma trzech Polaków, wśród nich - Maciej Józefowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Według najnowszej teorii tajemnicze posągi mogły... chodzić!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 17:00
Polinezyjska wyspa znana jest z 887 olbrzymich figur. Zdaniem uczonych prawdopodobnie są one wyobrażeniami bóstw lub zmarłych przodków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Promieniowanie kosmiczne szkodliwe dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 20:00
Ochotnicy, którzy chcieliby lecieć na Marsa, muszą zmierzyć się z nową przeszkodą. Naukowcy dowodzą, że długotrwałe przebywanie w kosmosie może uszkadzać mózg.
rozwiń zwiń