Borys Lankosz o filmie "Ziarno prawdy": Więckiewicz jako Szacki musiał zdać egzamin

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 10:00
Borys Lankosz, reżyser "Ziarna prawdy", kryminału według powieści Zygmunta Miłoszewskiego, przyznał, że natychmiast po przeczytaniu książki zaczął marzyć o tym, by zrobić na jej podstawie film. I wiedział, że będzie to dobre kino.
Audio
  • Borys Lankosz reżyser, o swojej filmowej adaptacji powieści Zygmunta Miłoszewskiego "Ziarno prawdy" (Czwórka/Hrapkowidz)
Kadr z filmu Ziarno prawdy. Robert Więckiewicz wcielił się w rolę Teodora Szackiego, który z Sandomierzu rozwiązuje zagadkę tajemniczych, brutalnych morderstw.
Kadr z filmu "Ziarno prawdy". Robert Więckiewicz wcielił się w rolę Teodora Szackiego, który z Sandomierzu rozwiązuje zagadkę tajemniczych, brutalnych morderstw. Foto: mat. prasowe / Tomasz Urbanek

- Miałem głód dobrej powieści - mówił w Czwórce Lankosz. - A w tym przypadku chodzi nie tylko o narracyjną konstrukcję, dzięki której do końca nie wiadomo, kto zabił, ale przede wszystkim o postać Szackiego. To świetny bohater, który nie ulega żadnym wpływom ani ideologiom - dodał. Rolę Szackiego w "Ziarnie prawdy" zagrał Robert Więckiewicz. - Ważniejszy niż powierzchowność jest charakter postaci. A Robert oddał go znakomicie - przyznał Lankosz.

Scenariusz powstał w Los Angeles, potem dopiero reżyser przyjechał wraz z Miłoszewskim do Sandomierza, by na własne oczy zobaczyć, jak wygląda miasto, w którym wydarzyła się zbrodnia. - Takie zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością bywa często bolesne, ale Zygmunt przeprowadził świetną dokumentację , więc miejsce akcji nie odbiegało wizualnie od tego, jak chciałem je widzieć - wspominał Lankosz.

Jego zdaniem "Ziarno prawdy" to nie tylko książka o tym, kto zabił, ale także o nas, Polakach. - Tło obyczajowe , panorama społeczna są świetnie uchwycone. Miałem poczucie, że w literaturze Miłoszewskiego jest coś głębszego niż zwykła historia kryminalna. Inaczej nie poświęciłbym tych dwóch lat życia na zrobienie filmu - przyznał Lankosz. Reżyser opowiedział w Czwórce także m.in. o tym, w jaki sposób "Ziarno prawdy" łączy się z filmem "Big Lebowsky".

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Goście: Borys Lankosz, reżyser

Data emisji: 29.01.2015

Godzina emisji: 19.00

(kd, jp)

Czytaj także

Tomasz Kołodziejczak: "Biała Reduta" to alternatywna wizja przyszłości Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 12:00
"Biała Reduta", książka Tomasza Kołodziejczaka, trzecia część w cyklu „Ostatnia Rzeczpospolita”, pojawiła się właśnie na rynku księgarskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konserwatystki czy feministki? Obraz współczesnych Polek

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 16:03
Polki - spełnione profesjonalistki, rodzinne panie domu czy obywatelki świata? - o tym opowie pisarka Katarzyna Pawlikowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Gołkowski opowie o książce "Stalowe Szczury. Błoto."

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 09:00
Pisarz Michał Gołkowski, mistrz gatunku inspirowanego grą S.T.A.L.K.E.R., opowie w Czwórce o swojej nowej książce.
rozwiń zwiń