Sztuczna inteligencja - czy roboty pokonają ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 15:00
Filmowcy często sięgają do tematu zagłady ludzkości lub podporządkowania jej przez istoty pozbawione emocji. Najnowszy film o tej tematyce to "Imperium robotów. Bunt maszyn".
Audio
  • Krytycy filmowi Sebastian Smoliński i Błażej Hrapkowicz o sztucznej inteligencji i kinie science-fiction (Hrapkowidz/Czwórka)
Imperium robotów. Bunt maszyn jest na ekranach kin od 31 lipca 2015
"Imperium robotów. Bunt maszyn" jest na ekranach kin od 31 lipca 2015Foto: mat. promocyjne

W niedalekiej przyszłości Ziemia zostaje podbita przez roboty. Mieszkańcy naszej planety, oznakowani implantami monitorującymi ich aktywność życiową, nie mogą opuszczać domów, a złamanie zakazu karane jest śmiercią. Dziesięcioletni Connor przypadkowo odkrywa, jak zneutralizować implanty. Tak zaczyna się "Imperium robotów".

Motyw sztucznej inteligencji pojawiał się także w filmach powstających na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat - od "Odysei kosmicznej" przez "Matrix" do "Interstellara" czy "Ex Machiny".

Krytyk filmowy Sebastian Smoliński wyjawia, czy jego zdaniem apokaliptyczne wizje reżyserów mogą się kiedyś spełnić. Wymienia też filmy science-fiction, w których pojawia się mocno zarysowany wątek erotyczny i zastanawia się nad tym, czy możliwy byłby romans człowieka z androidem.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 6.08.2015

Godzina emisji: 20.00

mg/kd

Czytaj także

"Gwiezdne Wojny" i "Planeta małp" - eskapada do innego świata

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 12:30
W związku z nadchodzącą premierą filmu "Ewolucja Planety Małp" w "Na cztery ręce" krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz rozmawiał o kinie z gatunku science-fiction i jego serializacji. Podjęto temu zabiegowi nie tylko film "Planeta Małp", w reżyserii Franklina J. Schaffnera, ale również m.in. kultowe "Gwiezdne Wojny" i "Star Trek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Interstellar" wciąga widza

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 19:00
W kinach można już obejrzeć hitową produkcję Christophera Nolana "Interstellar". Część krytyków porównuje ten film do kultowej "Odysei kosmicznej". Czy słusznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbliżają się "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 08:00
W internecie pojawiły się już dwa zwiastuny siódmej części "Gwiezdnych wojen". Premiera filmu odbędzie się jeszcze w tym roku, tuż przed Bożym Narodzeniem.
rozwiń zwiń