Pisanie scenariusza. Przecieramy nowe szlaki

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 17:47
- Wszystkie filmy są o emocjach. Gdy nie ma emocjonalnej podszewki, tak naprawdę nie wiadomo, po co scenariusz pisać - przekonuje Anna Bielak, jedna z założycielek Atelier Scenariuszowego, którego panel odbywa się w ramach 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".  
Audio
  • Atelier Scenariuszowe - sztuka pisania nietuzinkowych tekstów (Hrapkowidz/Czwórka)
Jak pisać dobre i oryginalne scenariusze filmowe? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak pisać dobre i oryginalne scenariusze filmowe? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Yuricazac/Shutterstock.com

Anna Bielak Rozwijając scenariusz, nie zaczynamy od tego, że to, co mamy na papierze, trzeba ułożyć w strukturę. Najważniejsze jest to, co się w niej znajdzie

Główną ideą przyświecającą działalności Atelier Scenariuszowego jest pomoc twórcom na drodze do stworzenia ich własnych filmów. - Chodzi o to, żeby ludzi inspirować, aby znajdowali swoje własne rozwiązania i pomysły w filmie oraz pracy twórczej. Nie promujemy formuł, a stawiamy na kreatywną dyskusję, tak aby twórcy mogli sami znaleźć odpowiedzi na stawiane przez siebie pytania - tłumaczy w Czwórce Aleksandra Świerk z Atelier Scenariuszowego.

Filip Kasperaszek, kolejny goszczący w "Hrapkowidzu" współtwórca tego projektu, mówił natomiast o tym, na czym polega tradycyjna hollywoodzka dramaturgia i czy Atelier Scenariuszowe do niej nawiązuje. - Czasem odnosimy się do klasycznych "trzech aktów". Nie należy ich demonizować. Zdarza się, że wynikają one po prostu z naturalnego rytmu opowiadania historii - wyjaśnia scenarzysta.

Filip Kasperaszek Często zdarza się, że scenarzyści, z którymi pracujemy, sami z siebie dochodzą do trzyaktowej struktury

Jak narodził się pomysł stworzenia Atelier Scenariuszowego? Na czym polega autorski charakter kina europejskiego? Czy istnieje możliwość stworzenia filmu, który całkowicie ukryje emocje głównego bohatera? Więcej o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Goście: Anna Bielak, Aleksandra Świerk i Filip Kasperaszek (współzałożyciele Atelier Scenariuszowego)

Data emisji: 18.06.2017

Godzina emisji: 14.26

jsz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od kinofilii do debiutu. Młodzi filmowcy w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 17:23
- Jestem dzieckiem wypożyczalni wideo. W moim rodzinnym Kędzierzynie Koźlu nie było ich dużo, ale obejrzałem wszystko, co tam było - wspomina w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem młody reżyser Paweł Maślona, którego pełnometrażowy debiut "Atak paniki" będziemy mogli zobaczyć już jesienią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roger Moore. "Bond, który przebrał się za krokodyla"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 10:30
Roger Moore aż siedem razy zagrał Jamesa Bonda. Jego agent 007 uchodził za najbardziej ironicznego, a filmy z udziałem Moore'a - za najbardziej pastiszowe.
rozwiń zwiń