Polskie Radio
Section05
Marek Koterski

Fiat 126p, czyli Maluch. Samochód nie tylko dla bohaterów

– Maluch zdobył czołowe miejsce w popkulturze. Natychmiast pojawił się w filmach. Nie musiał przechodzić castingu. Było jasne, że tym samochodem będzie jeździł bohater filmu – mówił w 2014 roku Przemysław Semczuk, autor książki "Maluch. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  fiat 126p motoryzacja samochód samochody PRL fabryka tom hanks Ameryka Włochy Bielsko-Biała Andrzej Kopiczyński Wacław Kowalski Cezary Pazura Marek Koterski Sylwester Chęciński Andrzej Mularczyk Jerzy Gruza historia Polski historia PRL ZSRR HISTORIA akcja charytatywna

"Dzień świra": wiecznie żywe frustracje i paranoje życia codziennego

Są takie filmy, które potrafią komentować naszą rzeczywistość tak celnie i dosadnie, że nie pozostaje nic innego, jak pokiwać głową, roześmiać się przez łzy i… iść dalej przez życie. Może trochę bardziej uśmiechnięty, bo jednak ktoś rozumie, co przeżywam. Jednym z takich filmów jest "Dzień świra" Marka Koterskiego, który premierę miał 21 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Marek Koterski Marek Kondrat komedia Michał Kowarski Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka

"Dzień świra" wraca na scenę. Reżyseruje Piotr Ratajczak

- Kondycja tego bohatera nadal niestety jest uniwersalnym doświadczeniem nas jako społeczeństwa. Niezależnie od wieku, od generacji, wszyscy jesteśmy dotknięci jakimś rodzajem niemocy, frustracji, depresji, pragnień, marzeń o czymś lepszym; jesteśmy pełni agresji wobec drugiego człowieka, wobec świata - mówił w radiowej Jedynce reżyser Piotr Ratajczak o spektaklu "Dzień świra", który przygotowuje w Teatrze Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  spektakl premiera Martyna Podolska TEATR Marek Koterski reżyser

Dziesięć dni z dobrym kinem. W piątek rusza 37. WWF

99 filmów pełnometrażowych i 70 krótkometrażowych, w tym debiuty i uznani twórcy - m.in. najnowszy film Lecha Majewskiego i miniprzegląd twórczości Marka Koterskiego. To wszystko będzie można zobaczyć w ramach 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w dniach 8-17 października.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Ryszard Jaźwiński kino film polski festiwal filmowy dokument Warszawski Festiwal Filmowy Lech Majewski Brigitte Bardot Marek Koterski

Marek Koterski i Wiesław Michnikowski - inteligentny humor najwyższej próby

Rozśmieszać widzów inteligentnie i niebanalnie to prawdziwa sztuka. Bywa, że "sztuka filmowa". Potrafi tak bawić widzów reżyser i scenarzysta Marek Koterski, którego hit "Dzień Świra"  7 czerwca będzie miał 18 lat od premiery kinowej.  Z ogromnym wdziękiem, talentem i błyskotliwą inteligencją latami bawił nas nieżyjący już znakomity aktor Wiesław Michnikowski.
Zobacz więcej na temat:  Marek Koterski Wiesław Michnikowski FILM kabaret Joanna Sławińska

Opowieść o trudnej miłości w monodramie "Nie lubię pana, Panie Fellini"

W tym roku mija setna rocznica śmierci Federico Felliniego, którego muzą i ulubioną aktorką była żona, Giulietta Masina. O ich trudnej miłości, bólu kobiety lojalnej i wiernej mimo niewierności męża, opowiada w swoim monodramie Małgorzata Bogdańska, która była gościem Małgorzaty Raduchy w sobotniej audycji "Kultura przy kawie". 
Zobacz więcej na temat:  Marek Koterski reżyser SZTUKA TEATR Włochy Federico Fellini Małgorzata Raducha