"Midsommar. W biały dzień". Czy w horrorze nadal chodzi o to, by straszyć?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 16:17
- "Midsommar. W biały dzień" to nowy film Ariego Astera, o którym można powiedzieć, że obok Jordana Peela (autora "Uciekaj" i "To my") jest obcenie najgorętszym nazwiskiem w świecie kina grozy - mówił krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.
Audio
  • "Midsommar". Aster wyciąga nasze lęki na światło dzienne (Hrapkowidz/Czwórka)
Kadr z filmu Midsommar. W biały dzień)
Kadr z filmu "Midsommar. W biały dzień)Foto: mat. pras./Gutek Film

Aster sięga do mistyki i duchowości. Sfery nienamacalnej, z której chętnie korzystali twórcy z lat 60. XX wieku Radosław Czyż

Poprzedni film Astera (jego filmowy debiut) "Dziedzictwo. Hereditary" spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków i widzów na całym świecie. Wygląda na to, że "Midsommar" jest kontynuacją dobrej passy w tworzeniu kina tego gatunku. 

Jak zauważyli krytycy, Aster to jeden z niewielu twórców, którzy zostali docenieni przez międzynarodową publiczność tuż po debiucie. Oprócz niego w trójce świetnie przyjętych twórców nowej fali znaleźli się też Jordan Peel i Robert Eggers ("Czarownica. Bajka ludowa z Nowej Anglii").


O religii, relacjach rodzinnych i zderzeniu kultur opowiada językiem kina grozy. Pokazuje inny rodzaj strachu i emocji Radosław Czyż

- Wszyscy trzej mają autorskie podejście do horroru. Podczas, gdy Peel zorientowany jest politycznie i społecznie, Aster nawiązujące do psychologii, antropologii i relacji międzyludzkich. Sięga do mistyki i duchowości, sfery, z której chętnie korzystali twórcy z lat 60. - komentowali.

Radosław Czyż, Błażej Hrapkowicz Radosław Czyż, Błażej Hrapkowicz

Czy celem horroru nadal jest straszenie widza? Po jakie środki sięgają młodzi twórcy kina grozy i skąd wzięła się opinia, że filmy Astera są jednymi z najbardziej przerażających produkcji od lat. Na temat filmu i nowej narracji horroru we współczesnym kinie rozmawialiśmy z dziennikarzem, Radosławem Czyżem. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Audycję prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Radosław Czyż (dziennikarz)

Data emisji: 7.07.2019

Godzina emisji: 14.15

ac/pj

Czytaj także

Jean-Luc Godard - pozwala kinu mówić własnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 14:05
W kinach "Jean-Luc Godard. Imaginacje" - najnowszy film legendarnego francuskiego reżysera. O jego twórczości rozmawialiśmy z filozofem Pawłem Mościckim - autorem książki "Godard. Pasaże".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze filmowe produkcje 2019 roku. Sprawdź, co warto nadrobić

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 14:05
Czas na podsumowanie pierwszego półrocza w polskich kinach. O najlepszych filmach ostatnich sześciu miesięcy porozmawiamy z Jakubem Popieleckim z Filmwebu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strach przed spoilerem. Nowa fobia?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 18:00
Czy obsesyjny wręcz strach przed spolierami to nowe zjawisko? A może chodzi po prostu o chęć przeżywania filmu w sposób świeży i zgodny z intencjami twórców?
rozwiń zwiń