Strach przed spoilerem. Nowa fobia?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 18:00
Czy obsesyjny wręcz strach przed spolierami to nowe zjawisko? A może chodzi po prostu o chęć przeżywania filmu w sposób świeży i zgodny z intencjami twórców?
Audio
  • Krótka historia spoilerów w kinie (Hrapkowidz/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Engin_Akyurt

Czytaj także
shutterstock Zac Efron Lily Collins 1200.jpg
Morderca w kinie - od antybohatera do postaci tragicznej

- Jeszcze kilka lat temu "spoilerem" było ujawnienie jakiejś ważnej informacji, istotnego zwrotu w akcji. Dziś wystarczy wspomnieć, gdzie dzieje się część akcji filmu, i już robi się niebezpiecznie - opowiada Sebastian Smoliński.

Zarówno gospodarz audycji, Błażej Hrapkowicz, jak i gość przyznają, że są gatunki, w których spoilery szkodzą szczególnie. Ale "spoilerofobia" zatacza coraz szersze kręgi. - Według mnie odbiera to przyjemność z oglądania i rozmawiania o filmach - wyjaśnia krytyk. - Przyznam się, że nie słyszałem, żeby ktoś dyskutował o tym, jak skonstruowane są sekwencje walk w "Avengersach", albo czy między aktorami tego cyklu jest chemia - dodaje.

Czy recenzje "bezspoilerowe" to rodzaj działania promocyjnego? Czy jest możliwe napisać pogłębioną recenzję, bez zdradzania szczegółów filmu? Na czym tak naprawdę polega przyjemność odbioru kina? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Czytaj także
jagoda szelc 1200.jpg
"Monument" - ucieczka od klątwy drugiego filmu

W audycji także Beata Kwiatkowska rozmawia z twórcami filmu "Ja teraz kłamię" >>>

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Audycję prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 30.06.2019

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Piłka nożna jako punkt wyjścia do opowieści o ludziach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 17:00
- Najpierw w moim życiu pojawiła się piłka nożna, potem kino dokumentalne. Klamrą łączącą obie pasje są outsiderzy, których historie interesują mnie najbardziej - mówi Jarosław Wszędybył, reżyser filmu "Wojna Smoków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zabawa, zabawa". Maria Dębska o trudnej filmowej roli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 15:48
Trzy kobiety i ich dramatyczne historie. Wszystkie "zanurzone" w alkoholu. - Ten film burzy stereotypy i to bardzo się czuje - mówi Maria Dębska, aktorka odtwarzająca jedną z głównych ról w dramacie "Zabawa, zabawa" Kingi Dębskiej.
rozwiń zwiń