Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Kino zmysłów i cielesności

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 18:00
- Od pierwszej edycji pokazujemy kino, które dotyka, nie zawsze jest lekkie i wakacyjne. Chodzi o radykalność, bezkompromisowość, prowokację. W tym roku motywem przewodnim będzie ciało i cielesność - opowiadał Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu.  
Audio
  • O Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty opowiada Marcin Pieńkowski (Hrapkowidz/Czwórka)
Kadr z filmu Mowa ptaków w reż. Xaverego Żuławskiego
Kadr z filmu "Mowa ptaków" w reż. Xaverego ŻuławskiegoFoto: MFF Nowe Horyzonty/Mat. pras.

Niebawem rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowe Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Hasło tegorocznej, 19. odsłony brzmi "Kino, które dotyka". - Żyjemy w dziwnych czasach: pruderyjnych, a z drugiej strony bardzo bezpruderyjnych. Ciało stało się tematem politycznym, kulturowym, jest tematem tabu. Z drugiej strony wystarczy włączyć jakikolwiek teledysk, i okazuje się, że tancerki występują w nim prawie nago. Nam jednak nie chodzi o szok, w naszym kinie wygląda to zupełnie inaczej - mówił gość Czwórki.

Tym razem festiwal otworzy więc film "Portret kobiety w ogniu" w reż. Céline Sciamma. - Moglibyśmy zacząć filmem Pedro Almodovara, ale to właśnie ten film nas uwiódł, bo ma powiew świeżości - mówił Marcin Pieńkowski. - To kino bardzo emocjonalne, subtelne i piękne, jednocześnie świetnie zagrane, film o miłości niemożliwej, niekonwencjonalny melodramat. Podczas festiwalu zobaczymy też m.in. "Mowę ptaków" Xaverego Żuławskiego na podstawie scenariusza jego ojca.

Tegoroczna odsłona wystartuje we Wrocławiu już 25 lipca i potrwa 10 dni. O tym, co jeszcze będzie się działo podczas festiwalu, ale także o polskim i europejskim kinie i o kanonach kobiecego piękna w Europie i na świecie - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji "Hrapkowidz", 14.07.2019 >>> Agnieszka Grochowska opowiedziała Beacie Kwiatkowskiej o filmie "Moja gwiazda. Teen Spirit".

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Audycję prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Marcin Pieńkowski (dyrektor artystyczny festiwalu)

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/kul

Czytaj także

Strach przed spoilerem. Nowa fobia?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 18:00
Czy obsesyjny wręcz strach przed spolierami to nowe zjawisko? A może chodzi po prostu o chęć przeżywania filmu w sposób świeży i zgodny z intencjami twórców?
rozwiń zwiń