"Ikar" - film o największym liryku fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 15:40
"Ikar. Legenda Mietka Kosza" w reż. Macieja Pieprzycy to kolejny aktorski popis Dawida Ogrodnika oraz kolejna intrygująca kreacja w dorobku Justyny Wasilewskiej.
Dawid Ogrodnik w filmie Ikar. Legenda Mietka Kosza
Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"Foto: mat. promocyjne/NEXT Film

–  Mieczysław Kosz jest legendą. Jego już nie ma, ale muzyka została - tak Michał Urbaniak wspomina genialnego pianistę. Mieczysław Kosz był mistrzem jazzowych improwizacji. Choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, dla fanów jazzu stał się legendą.

– Jazzman  na światowym poziomie, który potrafił w swojej muzyce zachować naszą, słowiańską nutę. Ta nuta jest wyznacznikiem naszej odrębności – mówi Marek Napiórkowski.

Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Wystąpił na najbardziej prestiżowym festiwalu jazzowym w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych i najlepszych salach koncertowych. Osiągnął to wszystko, choć był niewidomy.

–  Czy Kosz jest legendą? To, że powstaje o nim film biograficzny jest na to najlepszym dowodem – podsumowuje Ania Rusowicz.

O "Ikarze" Błażej Hrapkowicz porozmawia z twórcami filmu.

***

Na audycję z cyklu "Hrapkowidz" w niedzielę (20.10) o godz. 14.05 zaprasza Błażej Hrapkowicz

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka kino
Czytaj także

Kasia Smutniak: nie wystarczy zamknąć aktorów w pokoju, by zrobić dobry film

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 16:55
Ostatnio mogliśmy oglądać ją w filmie "Oni" Paolo Sorrentino, u Jacka Borcucha w "Słodkim końcu dnia", oraz remake'u włoskiego "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie", filmie "(Nie)znajomi" w reż. Tadeusza Śliwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kadr", "Kosmos", "Adria", "Pokój" - nie istnieją. Trwają w albumie i na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:18
Ewa Cieniak i Bartek Nowakowski kilka lat temu ruszyli w podróż, która przerodziła się w wielki projekt. Na tysiącach fotografii udało im się uwiecznić 400 dawnych kin. 
rozwiń zwiń