Legenda "Ikara". Jak odlatywał Mietek Kosz?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 17:50
"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to kolejny po "Chcę się żyć" aktorski popis Dawida Ogrodnika. - Oboje obawialiśmy się "szuflady", bo "Ikar" to także opowieść o osobie niepełnosprawnej. Ale potraktowaliśmy to wyzwanie jako dojrzali twórcy. Nie powieliliśmy schematu, spróbowaliśmy zbudowaliśmy go od nowa - wspomina reżyser Maciej Pieprzyca.
Audio
  • Maciej Pieprzyca o "Ikarze", czyli Mietek Kosz na odlocie (Hrapkowidz/Czwórka)
Kadr z filmu Ikar. Legenda Mietka Kosza Macieja Pieprzycy. Dawid Ogrodnik jako Mietek Kosz
Kadr z filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy. Dawid Ogrodnik jako Mietek KoszFoto: mat. promocyjne

boże ciało jan komasa 1200.jpg
Bartosz Bielenia: moja postać jest złożona z wielu elementów

"To nie ja szukałem tematu, to temat znalazł mnie"

Mieczysław Kosz jest legendą. I choć jego samego już nie ma, pozostała muzyka i historia na miarę hollywoodzkiego scenariusza. - Nazwisko Kosza obiło mi się gdzieś tam o uszy w kontekście jazzu, ale tak naprawdę do zrobienia filmu zainspirowała mnie jego historia - opowiada gość Czwórki. - Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie Piotr Adamczyk, który w pewnym sensie był inicjatorem "Ikara".

Mietek Kosz - największy liryk fortepianu

Mietek Kosz uwielbiał odloty. W grze odchodził od tematu, improwizował i leciał Maciej Pieprzyca 

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać  się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. - Tym, co mnie najbardziej zafascynowało w jego biografii to splot paradoksów, który zaciążył nad jego życiem - wyjaśnia reżyser. - Gdyby Mietek Kosz nie zaczął tracić wzroku, pewnie nigdy by nie został muzykiem. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Maciej Pieprzyca (reżyser)

Data emisji: 20.10.2019

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Kasia Smutniak: nie wystarczy zamknąć aktorów w pokoju, by zrobić dobry film

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 16:55
Ostatnio mogliśmy oglądać ją w filmie "Oni" Paolo Sorrentino, u Jacka Borcucha w "Słodkim końcu dnia", oraz remake'u włoskiego "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie", filmie "(Nie)znajomi" w reż. Tadeusza Śliwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kadr", "Kosmos", "Adria", "Pokój" - nie istnieją. Trwają w albumie i na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:18
Ewa Cieniak i Bartek Nowakowski kilka lat temu ruszyli w podróż, która przerodziła się w wielki projekt. Na tysiącach fotografii udało im się uwiecznić 400 dawnych kin. 
rozwiń zwiń