"Eastern". Western na Dzikim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 16:20
- W westernach nieogolony i bardzo męski John Wayne biega z rewolwerem po Monumet Valley, a u nas delikatna nastolatka biega z karabinem po zamkniętym osiedlu. Takie zamienianie biegunów w obrębie gatunku sprawiało nam bardzo dużo frajdy - wspomina reżyser Piotr Adamski. "Eastern" na ekranach kin już od 26 czerwca.
Kadr z filmu Eastern
Kadr z filmu "Eastern"Foto: mat prasowe

Jedną z referencji dla "Eastern" był film braci Coen "To nie jest kraj dla starych ludzi" Piotr Adamski

Bohaterki jak z Marvela

Zdaniem autora audycji, Błażeja Hrapkowicza, "Eastern" to jeden z najciekawszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat. Na 38. Festiwalu Młodzi i Film film zdobył 3 nagrody - w tym Nagrodę Dziennikarzy m.in. "za przełamywanie konwencji oraz za dwie postaci dziewczęce, których mógłby pozazdrościć sam Marvel". - Nie myśleliśmy o tym na etapie pisania tekstu. Nie mieliśmy odgórnego założenia, żeby zrobić film emancypacyjny, bo takie ustalenia moim zdaniem podcinają skrzydła - wyjaśnia twórca. - My po prostu fantazjowaliśmy o tym, co chcielibyśmy zobaczyć na ekranie. A najciekawszym elementem zemsty w męskim świecie były dla nas postaci delikatnych dziewcząt.  

15:17 [CZWORKA]Hrapkowidz 21 czerwiec 2020 eastern.mp3 "Eastern" - rozmowa z twórcami filmu (Hrapkowidz/Czwórka)

Adamski jak Lanthimos

"Eastern" przez krytyków często bywa porównywany do filmów greckiej nowej fali i twórczości Yorgosa Lanthimosa. - To chyba bardziej kwestia sposobu myślenia niż estetyki - zastanawia się reżyser. - Chodzi o wybranie sobie fragmentu rzeczywistości i połączenia go ze światem, który znajduje się na drugim biegunie. Chodzi o dwa fragmenty różnych kultur, które zestawia się w jednym dziele - dodaje. 

Czytaj także:

  • "W głębi lasu". Polski serial, o którym jest głośno w internecie
  • "Dziś w lesie nie zaśnie nikt" dostępny w sieci

Albański kodeks na polskim osiedlu

Akcja filmu została osadzona w polskich realiach, ale przedstawia dystopijną, niebezpieczną wizję przyszłości. Ludzie mają dostęp do broni, a ich życie reguluje wprowadzony przez państwo bezwzględny kodeks krwi. Społeczne rewolucje stają się tłem do opowiedzenia historii dwóch dziewczyn, które żyją w zwaśnionych ze sobą rodzinach. Korzenie "Eastern" tkwią w średniowiecznym kodeksie prawd zwyczajowych, który do dziś funkcjonuje w górach albańskich. - To jest zestaw praw regulujących różne dziedziny życia, w którym jeden z ustępów poświęcony jest zemście "oko za oko, ząb za ząb" - wyjaśnia rozmówca Błażeja Hrapkowicza. -  Zanurzyłem się w ten dokument i zdałem sobie sprawę, że wiele z tych rzeczy rezonuje z nami do dziś. To był punkt startowy dla opowieści.

"Eastern"/ Against Gravity  

W audycji także Beata Kwiatkowska rozmawia z odtwórczyniami ról głównych - Mają Pankiewicz i Pauliną Krzyżańską - POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: Piotr Adamski (reżyser "Eastern")

Data emisji: 21.06.2020

Godzina emisji: 14.40

kul/ac

Czytaj także

Adrian Panek: "Wilkołak" to film o początku i końcu pewnej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 16:08
Jest lato 1945 roku. Grupa dzieci zostaje wyzwolona z obozu Gross-Rosen i umieszczona w prowizorycznym sierocińcu pośrodku lasu. Krótką sielankę przerwą niedługo kolejne kłopoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszystko dla mojej matki". Niebezpieczne pragnienie miłości

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 18:00
Olka (Zofia Domalik) ma siedemnaście lat. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka, sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Spotyka tam Andrzeja (Adam Cywka) i Irenę (Jowita Budnik), którzy pochodzą z jej rodzinnej miejscowości. Wymusza na nich, aby zabrali ją na wakacje. To szansa, by dowiedzieć się więcej na temat swojej matki. 
rozwiń zwiń