"Wszystko dla mojej matki". Niebezpieczne pragnienie miłości

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 18:00
Olka (Zofia Domalik) ma siedemnaście lat. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka, sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Spotyka tam Andrzeja (Adam Cywka) i Irenę (Jowita Budnik), którzy pochodzą z jej rodzinnej miejscowości. Wymusza na nich, aby zabrali ją na wakacje. To szansa, by dowiedzieć się więcej na temat swojej matki. 
Audio
  • O źródle przemocy i potrzebie miłości w rozmowie z reżyserką filmu "Wszystko dla mojej matki" Małgorzatą Imielską (Hrapkowidz/Czwórka)
Kadr z filmu Wszystko dla mojej matki
Kadr z filmu "Wszystko dla mojej matki"Foto: materiały prom./TVP

Za rolę Oli, Zofia Domalik otrzymała nagrodę za Profesjonalny Debiut Aktorski na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz zwyciężył także też w Plebiscycie Publiczności  35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w kategorii film fabularny. W studiu Czwórki spotkaliśmy się z Małgorzatą Imielską, reżyserką i autorką scenariusza "Wszystko dla mojej matki". 

- Postanowiłam opowiedzieć historię z perspektywy kobiety znajdującej się w ośrodku wychowawczym, bo to głos osoby, która nie ma szansy, ani siły, by mówić o swoich potrzebach. Kiedy nosimy w sobie pragnienie, a świat go z nami nie dzieli i nie ma nikogo, kto by nas wysłuchał to staje się ono mocniejsze - opowiadała Małgorzata Imielska. 


- W pasję, która angażuje bohaterkę filmu wpisane jest zdeterminowanie, konsekwencja i zdolność pokonywania siebie, ale w jej wyobrażeniu staje się również sposobem na zbliżenie z matką. Potrzeba matczynej miłości jest w każdym z nas. Dla bohaterki jest tym większa, ponieważ nigdy nie została spełniona - mówiła reżyserka.

Determinacja w odkryciu swoich korzeni i zbliżenia się do biologicznej rodziny przerodzi się w niebezpieczną fantazję, która nakręci spiralę zła. Dlaczego marzenia mogą być dla nas niebezpieczne i w jaki sposób opowiada o nich autorka filmu? W jaki sposób oddziałuje na nas przemoc? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym Beata Kwiatkowska rozmawia z aktorami: Zofią Domalik, Marią Sobocińską i Adamem Cywką.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Goście: Małgorzata Imielska (reżyserka filmu "Wszystko dla mojej matki")

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 14.15

ac

Czytaj także

Julia Kolberger: w kinie interesuje mnie kobiecy punkt widzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 11:00
Już się nie zżyma na określenie "Woody Allen w spódnicy" i uparcie pracuje nad własnym stylem. Krótkim metrażem "Mazurek" udowodniła, że ma talent. Teraz Julia Kolberger myśli o fabularnym debiucie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biznes w muszli ślimaka i podróż najbrzydszym samochodem. Kino Grzegorza Szczepaniaka

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 12:50
11 maja w wybranych polskich kinach zaprezentowane zostanie komediowo-dokumentalne kino Grzegorza Szczepaniaka. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć: "Ślimaki" oraz "Najbrzydszy samochód świata". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gabriela Muskała o roli w "7 uczuć": to słodko-gorzka opowieść o dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:36
- To była niesamowita przygoda i jedno z piękniejszych zawodowych spotkań - mówiła Gabriela Muskała, która wcieliła się w jedną z ról w najnowszym filmie Marka Koterskiego "7 uczuć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na wojnę do kina. "53 wojny" Ewy Bukowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
19 października Ewa Bukowska otrzymała nagrodę Perspektywa im. Janusza Morgensterna dla najbardziej obiecującego reżysera. - Dużo większym wyzwaniem niż nakręcenie filmu byłaby dla mnie w tej chwili praca w aptece. Reżyserski debiut był dla mnie kwestią czasu - mówi aktorka, reżyserka i scenarzystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino Małgorzaty Szumowskiej. "Wymyka się prostej klasyfikacji"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 15:11
- Małgorzata Szumowska jest autorką bardzo europejską. Kiedy na ekranach pojawiły się "33 sceny z życia" w polskiej kinematografii dominowało kino moralnego niepokoju i pocieszne bajki o ludziach. Ona złamała ten schemat - mówił Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adrian Panek: "Wilkołak" to film o początku i końcu pewnej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 16:08
Jest lato 1945 roku. Grupa dzieci zostaje wyzwolona z obozu Gross-Rosen i umieszczona w prowizorycznym sierocińcu pośrodku lasu. Krótką sielankę przerwą niedługo kolejne kłopoty.
rozwiń zwiń