"Zdrajca" . Mafijny boss na miarę bohaterów Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 14:30
3 lipca na ekrany naszych kin trafi "Zdrajca" Marca Bellocchia - jeden z najbardziej utytułowanych włoskich filmów 2019 roku, owacyjne przyjęty na festiwalu w Cannes i nagrodzony 17 statuetkami Nastro d’argento.
Kadr z filmu Zdrajca w reż. Marca Bellocchio. Na zdj. Pierfrancesco Favino
Kadr z filmu „Zdrajca” w reż. Marca Bellocchio. Na zdj. Pierfrancesco FavinoFoto: mat. prasowe/Gutek Film

Przepisywanie historii to siła filmów Marca Bellocchia Diana Dąbrowska 

Marco Bellocchio debiutował w połowie lat 60. i od początku bardzo mocno trzymał się spraw włoskich. - Przechodził różne etapy w swojej twórczości, ale kiedy na początku nowego wieku wrócił do uprawiania włoskiej historiozofii na dużym ekranie, kiedy zaczął rozliczać się z włoską polityką i włoskimi traumami, których unikali Fellini czy Antonioni, udowodnił, że to jego największa siła - uważa Diana Dąbrowska.  

16:07 [CZWORKA]Hrapkowidz 28 czerwiec 2020 zdrajca.mp3 Marco Bellocchio - nowe spojrzenie na kino gangsterskie i historię Italii (Hrapkowidz/Czwórka) 

Marco Bellocchio kiedy tylko może, oddaje w swoich filmach głos kobietom Diana Dąbrowska 

W swoim najnowszym filmie "Zdrajca" reżyser opowiada opartą na faktach historię Tomassa Buscetty - jednego z czołowych członków sycylijskiej mafii - i tworzy epicki obraz przemian, które zaszły we włoskiej mafii na przestrzeni wielu dekad. - Na Sycylii o mafii mówiło się, że to "antypaństwo", które daje zarobek i pracę. W filmie Buscetty przyglądamy się relacjom i zależnościom, które łączą dwa światy: "państwa" i "antypaństwa" - opowiada gość Czwórki.  

Posłuchaj:

To pierwsza realizacja Bellocchia, która przenosi reżysera z północy na południe Włoch. - Bellocchio mierzy się z tym epizodem we włoskiej historii, który wielokrotnie był już pokazywany w kinie i w telewizji, zazwyczaj czyniąc bohaterami dzielnych stróżów prawa pracujących przeciwko mafii. "Zdrajca" w zaskakujący i świeży sposób podejmuje ten temat. Buscetta jest bowiem członkiem mafi, który postanowił wyrzec się swojej "rodziny" i przejść na dobrą stronę - podkreśla filmoznawczyni.

"Zdrajca" /GutekFilm

W postać Tomassa Buscetty wcielił się Pierfrancesco Favino. Za tę kreację aktor otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego aktora David di Donatello oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.  

 ***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Diana Dąbrowska (filmoznawczyni, specjalistka od kina włoskiego)

Data emisji: 28.06.2020

Godzina emisji: 14.15

kul/kd

Czytaj także

Terminator. Mroczne przeznaczenie Hamilton i Schwarzeneggera

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 16:00
Dwie pierwsze części "Terminatora" zrobił James Cameron w szczytowej formie. Czy najnowsza odsłona stanie się równoprawnym partnerem w dyskursie z żelazną klasyką? Polska premiera filmu "Terminator: Mroczne przeznaczenie" już 8 listopada. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszystko dla mojej matki". Niebezpieczne pragnienie miłości

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 18:00
Olka (Zofia Domalik) ma siedemnaście lat. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka, sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Spotyka tam Andrzeja (Adam Cywka) i Irenę (Jowita Budnik), którzy pochodzą z jej rodzinnej miejscowości. Wymusza na nich, aby zabrali ją na wakacje. To szansa, by dowiedzieć się więcej na temat swojej matki. 
rozwiń zwiń