Terminator. Mroczne przeznaczenie Hamilton i Schwarzeneggera

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 16:00
Dwie pierwsze części "Terminatora" zrobił James Cameron w szczytowej formie. Czy najnowsza odsłona stanie się równoprawnym partnerem w dyskursie z żelazną klasyką? Polska premiera filmu "Terminator: Mroczne przeznaczenie" już 8 listopada. 
Audio
  • Jaką rolę w historii kina odegrał "Terminator"? (Hrapkowidz/Czwórka)
Aktorka  Linda Hamilton i Arnold Schwarzenegger na premierze nowego Terminatora w Londynie - 17 października 2019
Aktorka Linda Hamilton i Arnold Schwarzenegger na premierze nowego "Terminatora" w Londynie - 17 października 2019Foto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Science-fictiona na "niezalu"

Pierwszy "Terminator" na ekrany kin wszedł w 1984 roku i nie był blockbusterem. - W dużej mierze to było kino garażowe z wyraźnie wyczuwalnym sznytem amerykańskiego "niezalu" - mówi Michał Walkiewicz. - Dla Camerona, któremu właśnie odebrano reżyserię drugiej części "Piranii", opowieść o elektronicznym mordercy miała być filmem ostatniej szansy - dodaje.

W sumie zarobił on około 80 mln dolarów. Co prawda, znalazł się dopiero w trzeciej dziesiątce amerykańskiego box-office'u, jednak biorąc pod uwagę, że kosztował 6,4 mln dolarów, sukces był imponujący, a sam film szybko zyskał status kultowego. - Bardzo sprawnie skanalizował ówczesne lęki dotyczące technologicznej ekspansji. Do tego był odpowiednio mroczny i miał gęstą atmosferę - ocenia gość Czwórki.

"Terminator 2" - słowo na wagę złota

W 1991 roku odbyła się premiera "Terminatora 2". - To już było wielkie widowisko, które otworzyło dekadę i wyznaczyło wiele nowych standardów w kinie, także dotyczących efektów specjalnych - opowiada krytyk filmowy. Fani wyliczyli, że za każde słowo wypowiedziane w drugiej części, Arnold Schwarzenegger zainkasował 21429 dolarów.

"Mroczne przeznaczenie" - Linda Hamilton bijącym sercem produkcji

W najnowszej części "Terminatora" Linda Hamilton jako Sarah Connor i Arnold Schwarzenegger w roli T-800 powracają do swych ikonicznych ról. Najnowszą część wyreżyserował Tim Miller, twórca m.in. "Deadpoola", a wyprodukowali: James Cameron oraz David Ellison.

Jakie oczekiwania wobec produkcji mają krytycy filmowi? Która część "Terminatora" była najsłabsza? Jak wygląda "nieobecny wzrok porażki"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Michał Walkiewicz (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 3.11.2019

Godzina emisji: 14.15

kul/mk

Czytaj także

Premiery filmowe: "Obywatel Jones", "Rodzina Addamsów", "Van Gogh. U bram wieczności"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 17:20
- Czwarta władza jest solą demokracji. To właśnie my, dziennikarze, powinniśmy dbać o to, żeby wszystkie zasady ustroju demokratycznego były przestrzegane. I o tym właśnie opowiada "Obywatel Jones" Agnieszki Holland.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w kuchni można zmieniać świat na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 17:00
Bohaterki filmu "Boginie jedzenia" nie mają co do tego wątpliwości - gastronomia jest platformą komunikacji z innymi, daje możliwość edukacji, poznawania swoich kultur i tradycji, a także rozwoju lokalnego biznesu. Wtóruje im w tym Maya Gallus, reżyserka filmu "The Heat: A Kitchen (R)evolution".
rozwiń zwiń