Rok 2020 w kinie. Horror, Nolan i kino autorskie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 14:00
- Rok 2020 wymusił na branży zmianę sposobu dystrybucji i prezentacji filmów, ale nie miał wpywu na ich wartość artystyczną - uważa krytyk Błażej Hrapkowicz i razem z Sebastianem Smolińskim podsumowuje ostatnie 12 miesięcy w kinie.
Premiera filmu Tenet w reżyserii Christophera Nolana - Bangkok, sierpień 2020 rok
Premiera filmu „Tenet” w reżyserii Christophera Nolana - Bangkok, sierpień 2020 rokFoto: Sarunyu L /Shutterstock.com

Posłuchaj
16:55 CZWORKA/Hrapkowidz - 27.12.2020.mp3 Krytycy Błażej Hrapkowicz i Sebastian Smoliński podsumowują rok 2020 w kinie (Hrapkowidz/Czwórka)

 

Intensywność horroru

- Jeśli chodzi o premiery kinowe, stawiam na horrory, bo to był dobry rok dla tego gatunku - przekonuje Smoliński. -  "Relikt", "Gniazdo" i moje objawienie, czyli "Saint Maud". Bardzo podobała mi się intensywność tego obrazu oraz pojedynek aktorski między głównymi bohaterkami.

Saint Maud (Official Trailer) / Kino Helios Polska

Powrót blockbusterowego intelektualisty

Na "Tenet" czekali wszyscy fani talentu Christophera Nolana. Jeden z najgłośniejszych tytułów roku długo czekał na kinową premierę - na ekrany kin trafił pod koniec wakacji. O swoim najnowszym obrazie twórca "Incepcji" i "Interstellar" mówił: "Nie staraj się zrozumieć, po prostu to poczuj". - Ten film jest w mojej "dziesiątce" 2020 roku, mimo że zapada się pod ciężarem własnych ambicji - mówi gość Czwórki. - Pojawiło się w nim kilka obrazów i konceptów, do których będę wracał, ale przede wszystkim "Tenet" będzie mi się kojarzyć z przyjemnością powrotu do kina po pierwszym lockdownie.

TENET / Warner Bros Polska

Perwersyjne kino familijne

- Jeśli chodzi o kino autorskie, moją uwagę zwróciła "Ema" w reżyserii Pabla Larraina - opowiada Hrapkowicz. - Ten film nie kłania się rozpoznanym schematom opowiadania, kompletnie odchodzi od klasycznego kina psychologicznego, a historię opowiada obrazami tworząc tym samym zmysłowy spektakl. Dla mnie to perwersyjne kino familijne - podsumowuje autor audycji.

Ema / Nowe Horyzonty

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 27.12.2020

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Skąd się biorą najgorsze filmy świata?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 09:20
Oglądanie złych filmów we wspólnocie to rytuał, który dobrze znamy m.in. za sprawą kultowych już pokazów "Rocky Horror Picture Show". - Ten proces ma długą tradycję, a pierwszymi widzami, którzy docenili złe kino, byli surrealiści, którzy w latach dwudziestych ubiegłego wieku oglądali je namiętnie  - opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze dokumenty w jednym miejscu. Ruszyła nowa platforma streamingowa

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 17:20
Rok 2020 był dla kina wyjątkowo trudny. Zawieszono większość produkcji filmowych, a organizatorzy festiwali odwowływali imprezy szukali nowej formuły przeglądów i spotkań z widzami.
rozwiń zwiń