Najlepsze dokumenty w jednym miejscu. Ruszyła nowa platforma streamingowa

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 17:20
Rok 2020 był dla kina wyjątkowo trudny. Zawieszono większość produkcji filmowych, a organizatorzy festiwali odwowływali imprezy szukali nowej formuły przeglądów i spotkań z widzami.
Młoda Syryjka w obozie uchodźców w Jordanie
Młoda Syryjka w obozie uchodźców w JordanieFoto: Richard Juilliart/shutterstock.com

Tutaj każdy z czułością będzie mógł z czułością  lepiej zrozumieć otaczający świat Artur Liebhart

Przedłużone życie Docs Against Gravity

18 grudnia 2020 roku ruszyła całoroczna platforma streamingowa, na której będą prezentowane najwyższej klasy filmy dokumentalne z całego świata oraz wyjątkowe filmy fabularne. To inicjatywa organizatorów największego forum kina dokumentalnego w Polsce - Millennium Docs Against Gravity. - Sukces tegorocznej, hybrydowej odsłony Docs Against, jak i późniejszej, zrealizowanej tylko online była dla nas bodźcem do podjęcia wyzwania i zrobienia czegoś, czego na rynku jeszcze nie ma - wspomina szef festiwalu Artur Liebhart. 

Posłuchaj
04:13 [CZWORKA]Hrapkowidz 20 grudzień 2020 dokumenty.mp3 Dokumenty na święta? Wszystkie pod jedym adresem (Hrapkowidz/Czwórka) 

80 dokumentów na start

Na początek na platformę trafi 80 produkcji, która będą dostępne przez cały rok. W tym także największy hit tegorocznego festiwalu, czyli "Jak Bóg szukał Karela" oraz wstrząsający dokument "Witajcie w Czeczeni" Davida France'a. - W filmie opowiadam historię podziemia aktywistów, którzy reagują na umyślne przestępstwa przeciwko ludzkości. Wydaje mi się, że dość dobrze zagłębiłem się w temat, bo z kamerą w ręku śledziłem ich postępowanie przez prawie dwa lata - mówi reżyser.

Zobacz także:

Internauci będą też mogli obejrzeć "Między nami" Doroty Proby - intymny portret trzech związków. Zaproszone przez reżyserkę pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń dla wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości, wnikliwie przygląda się znaczeniu bliskości i obecności drugiego człowieka. - Zaczęłam pracować nad tym obrazem trzy lata temu, kiedy trafiłam z partnerem na kurs przedmałżeński. Stał się on dla nas płaszczyzną dla intymnej rozmowy. Wtedy pomyślałam, że chciałabym przyjrzeć się innym parom w takiej sytuacji - wspomina reżyserka.

Między nami (Between Us) - trailer | 17. Millennium Docs Against Gravit

Serwis zasilą ulubione sekcje festiwalowe, ale nie zabraknie też nowości. Wśród sekcji pojawi się także przestrzeń na fabuły dystrybuowane na co dzień przez Against Gravity. Szczegóły na oficjalnej stronie Millennium Docs Against Gravity (MDAG.pl)

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 20.12.2020

Godzina emisji: 14.45

kul


Czytaj także

Polskie filmy kryminalne. "Kino na granicy prawa"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 17:00
Polskie kino gatunkowe długo traktowane było po macoszemu, ale nie przez publiczność, która chętnie je oglądała. - To taki przypadek Patyka Vegi. Jego filmy odsądzane są od czci i wiary, a na seansach sala pęka w szwach - tłumaczy Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Polak w Sundance, król znów w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 17:20
Powołane ponad 40 lat temu przez Roberta Redforda święto kina niezależnego stało się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Tu kariery zaczynali Quentin Tarantino, Steven Soderbergh i Darren Aronofsky. Na festiwalu w Sundance odbędzie się także premiera debiutanckiego filmu Jakuba Piątka, który już w styczniu powalczy w konkursie World Cinema Dramatic.
rozwiń zwiń