Twin Peaks. "Wiadomo, że wszytko skończy się źle"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 15:50
Po sukcesie telewizyjnego serialu "Twin Peaks", w 1992 roku David Lynch nakręcił "Miasteczko Twin Peaks. Ogniu, krocz za mną" - jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów w swoim dorobku. 
Twin Peaks
Twin PeaksFoto: John T. Roberts/shutterstock

Posłuchaj
17:14 CZWÓRKA Hrapkowidz - twin peaks 28.03.2021.mp3 "Twin Peaks. Ogniu krocz za mną" - jak po latach interpretować film Davida Lyncha? (Hrapkowidz/Czwórka) 

"Ogniu, krocz za mną" to świetne dopełnienie serialu. Dla mnie - jeden z najlepszych filmów Lyncha Błażej Hrapkowicz

"Od samego początku wiemy, że główna bohaterka nie przeżyje"

Prequel serialu "Miasteczko Twin Peaks" opowiadał o wydarzeniach, które doprowadziły do zabójstwa Laury Palmer. To pełna symbolizmu i ekspresji historia dziewczyny wiodącej na pozór normalne życie nastolatki, ale kryjącej w sobie okrutną tajemnicę i świadomej tego, że zmierza ku nieuchronnej zagładzie. - Zmieniła się perspektywa opowieści i ta zmiana sprawiła, że wizja świata stała się bardzo mroczna. Mniej więcej tak, jakby z całego serialu wyciąć wszystkie kawałki ciasta i kubki kawy wypite przez agenta Coopera. "Ogniu, krocz za mną" wypełnione jest dojmującym lękiem i nawet jeśli uśmiechnięta Laura Palmer idzie sobie ulicą w słoneczny dzień, to i tak wiadomo, że gdzieś obok odbywa się rzeź i wszystko skończy się źle - opowiada krytyczka Kaja Klimek. 

TWIN PEAKS. OGNIU KROCZE ZA MNĄ - oficjalny polski zwiastun / Pierwszy zwiastun

Twórczość Lyncha to nie jest ciepły kocyk, którym możemy się otulić w chłodny wieczór Kaja Klimek

Horror o przemocy w rodzinie

Premiera filmu zbiegła się w czasie z wydaniem "Sekretnego dziennika Laury Palmer". - Wróciłam do niego niedawno i padł na mnie blady strach. Czytałam historię dziewczyny, której już nie ma i dotarło do mnie, że ta potworna melancholia, która bije z filmu, wiąże się z tym, że od początku wiemy, że nie będzie żadnego happy endu - wspomina rozmówczyni Błażeja Hrapkowicza. - Lynch, stawiając Laurę w centrum opowieści i oddając jej głos, zabiera nas za kulisy tego, co wydarzyło się w jej życiu. Odtwórczyni roli głównej Sheryl Lee w jednym z wywiadów przyznała, że po tym filmie otrzymała wiele listów od ofiar przemocy domowej i molestowania - dodaje Kaja Klimek.

Posłuchaj także:

W "Ogniu, krocz za mną" jest kompletnie zaburzona chronologia. Bo Lynch nie opowiada tej historii faktami, tylko silnymi emocjami Kaja Klimek

Film spotkał się z chłodnym przyjęciem zarówno ze strony krytyki, jak i fanów telewizyjnej serii. Było to o tyle dziwne, że zawierał niemal wszystko, co stanowi o wyjątkowości twórczość Lyncha: tajemnicę, nieprzewidywalność i drapieżność wizualną otar narracyjną. Po latach zmienia się jednak percepcja tego obrazu i coraz częściej o produkcji Lyncha mówi się "kultowa".   

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 28.03.2021

Godzina emisji: 14.08

kul


Czytaj także

Carlos Reygadas. Ukochane dziecko światowego kina artystycznego

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 16:50
Mówisz "art house", myślisz "Reygadas". Meksykański reżyser od lat cieszy się dużym uznaniem wśród fanów tego gatunków, cieszy się także sympatią jurorów na festiwalach kina niezależnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sam Raimi. Alfred Hitchcock horroru

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 09:00
W sieci dostępny jest remake klasycznego horroru Sama Raimiego "Martwe zło". Jednak to film z 1981 roku wciąż mocno działa na młode pokolenie filmowców?
rozwiń zwiń