Geniusz filmowego zła. Kino Johna Watersa

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 15:00
John Waters - jeden z najbarwniejszych przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury - 9 listopada przyjedzie do Wrocławia. Reżyser będzie gościem specjalnym American Film Festival, gdzie odbierze nagrodę Indie Star Award.
Amerykański reżyser John Waters na festiwalu filmowym w Rzymie - październik 2020 rok.
Amerykański reżyser John Waters na festiwalu filmowym w Rzymie - październik 2020 rok. Foto: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Waters oburza, rozśmiesza i uświadamia

Wyróżnienie to organizatorzy festiwalu przyznają twórcom bezkompromisowo niezależnym - a John Waters należy tu do ścisłej czołówki. - Nikogo nie powinno to dziwić, bo chodzi o artystę, który w jednym z wywiadów przyznał, że jeśli na jego filmie widz wymiotuje, to on odbiera to jak owację na stojąco - mówi krytyk filmowy Piotr Czerkawski. - John Waters wywrócił do góry nogami tradycję amerykańskiego kina i stał się źródłem inspiracji dla wielu twórców transgresyjnych, którzy chcieli przekraczać granice i występować przeciwko mieszczańskiej moralności.

Posłuchaj
14:49 CZWÓRKA Hrapkowidz - john waters 07.11.2021.mp3 Filmy Johna Watersa - o kinie "papieża kampu" (Hrapkowidz/Czwórka)

Dreamlanders. Reżyser i jego świta z Baltimore

W Wrocławiu John Waters weźmie udział w masterclassie poświęconym swojej twórczości i zaprezentuje stand-up "This Filthy World”. Festiwalowa publiczność będzie też miała okazję zobaczyć na wielkim ekranie pięć filmów ekscentrycznego artysty, w towarzystwie ich autora. - Kino Watersa, choć pozostaje wcieleniem kampowej przesady i wymyślnej stylizacji, ma w sobie punkową z ducha prostotę, brud i poszanowanie swoiście pojętego autentyzmu. Udowadnia, że da się wieść spełnione i szczęśliwe życie, egzystując na marginesie społeczeństwa - dodaje rozmówca Błażeja Hrapkowicza.

Zobacz także:

Czuły nihilista

W programie 12. AFF znalazły się: "Różowe flamingi" ("Pink Flamingos", 1972), "Kobiece kłopoty" ("Female Trouble", 1974), "Lakier do włosów" ("Hairspray", 1977), "W czym mamy problem?" ("Serial Mom", 1994) oraz "Cecil B. Demented" (2000). Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć także zrealizowany w 2007 roku remake "Lakieru do włosów" w reżyserii Adama Shankmana (z Johnem Travoltą w roli głównej) oraz dokument Jeffreya Schwarza "I Am Divine”. - Outsiderzy i buntownicy, którzy żyją zgodnie ze swoimi zasadami, są w filmach Watersa traktowani z wielką czułością. Są bohaterami pozytywnymi, którzy mogą służyć za wzorzec dla widzów - opowiada gość Czwórki. - Dlatego daleki jestem od tego, by określać jego twórczość mianem „kina nihilistycznego”, i to jest pułapka, przed którą chciałbym ostrzec potencjalnych widzów.

"Hairspray", 1988, trailer | John Waters | Sonny Bono / Trailer Chan

12. American Film Festival odbędzie się w formule hybrydowej. Część offline’owa rozpocznie się już 9 listopada we Wrocławiu, na pokazy online organizatorzy zapraszają od 1 do 14 grudnia.

American Film Festival 2021 | 9-14 listopada / Nowe Horyzonty

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Piotr Czerkawski (krytyk filmowy, kurator retrospektywy Johna Watersa na American Film Festival)

Data emisji: 07.11.2021

Godzina emisji: 14.16

kul

Czytaj także

Sidney Lumet - emocjonalny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 17:00
12 mężczyzn - zamkniętych w jednym pomieszczeniu - siedzi i rozmawia. Z tej, wydawałoby się, mało filmowej sytuacji Sidney Lumet uczynił dzieło, które przyniosło mu nominację do Oscara. Dziś "12 gniewnych ludzi" z 1957 roku to już klasyka amerykańskiego kina. - Film duszny i ciągle pasjonujący - ocenia krytyk Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowiec marzyciel. O kinie Marka Piestraka

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 16:20
O Marku Piestraku często mówiło się, że to Ed Wood polskiego kina. Ma dużo pasji i mało talentu. - Absolutnie się z tym nie zgadzam i uważam, że filmy tego reżysera zasługują na ponowne odkrycie. Zdecydowanie jest to jeden z najciekawszych twórców polskiego kina - podkreśla krytyk Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń