Octopus Film Festival - święto kina gatunkowego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 13:25
W dniach 3 - 8 sierpnia w Gdańsku odbędzie się czwarta edycja Octopus Film Festival. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Octopus Film Festival 2021
Octopus Film Festival 2021Foto: mat. promocyjne

Octopus Film Festival 2021 to nietypowy festiwal poświęcony ambitnemu kinu gatunkowemu, a jego 4. edycja odbędzie się w industrialnym otoczeniu Stoczni Gdańskiej. 


Posłuchaj
13:57 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Octopus Film Festival 15.07.2021.mp3 Krystian Kujda opowiada o czwartej edycji Octopus Film Festival (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Jak czytamy na stronie festiwalu, najważniejszym punktem tegorocznego programu jest Konkurs Główny, w którym zostaną premierowo pokazane najciekawsze filmy gatunkowe z całego świata. W Konkursie znajdą się między innymi takie tytuły jak pokazywana na SXSW rotoskopowa animacja dla dorosłych "Spine of Night", kafkowsko-cronenbergowski "Mosquito State" Filipa Jana Rymszy (pokazywany wcześniej w Wenecji), "Spree" prosto z festiwalu w Sundance czy horror "Bloodthirsty", którego światowa premiera odbyła się na Fantastic Fest.

Zobacz: Patronaty Czwórki

- W tym roku rozwijamy sekcję konkursową, która jest naszym oczkiem w głowie. Film otwarcia "The Blazing World", który będzie należał do konkursu głównego, to bardzo specyficzna opowieść, która częściowo bazuje na książce księżnej Newcastle, Margaret Cavendish, wydanej w 1666 roku - mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Krystian Kurdej. - Tę książkę uznaje się za wzór dla "Alicji w krainie czarów" i taki też jest film. Nawiązuje do "Alicji", bawi się konwencją filmową lat 70., a jednocześnie jest sztampowy i trochę mruga do widza. To dość wybuchowa mieszanka.


Film kino 1200.jpg
Octopus online - nie zabraknie bazarowego hitu z VHSu

Czytaj także:

Podczas festiwalu jego autorzy będą odczarowywać twórczość Marka Piestraka, autora m.in. "Klątwy Doliny Węży". W Gdańsku można będzie obejrzeć jego filmy i porozmawiać z reżyserem, który będzie gościem festiwalu. - Musimy pamiętać, że kiedy pan Marek zabierał się za kino gatunkowe, to w Polsce brakowało dosłownie wszystkiego i nie było możliwości kręcenia tego typu obrazów - tłumaczy gość audycji. - Jemu marzyło się kino gatunkowe już w PRL, kiedy to kino nie było w ogóle zrozumiałe. Był prekursorem tego gatunku kina w Polsce i należy się panu Markowi Piestrakowi szacunek. Tak też chcemy zaprezentować jego filmy - przedstawić inną perspektywę jego twórczości.


źr. Facebook/OctopusFilmFestival

W programie Octopusa również znajdą się warsztaty filmowe, australijskie kino eksploatacji, spotkanie z Michałem Fajbusiewiczem, autorem programu "997" oraz dr. Krzysztofem Grzegorzewskim, który pracuje nad monografią tego popularnego niegdyś programu kryminalnego.

Jak zapowiadają organizatorzy można będzie też wziąć udział w pokazach filmowych w niecodziennych miejscach korespondujących ze sztafażem filmu (jak „Top Gun” w hangarze lotniczym czy „The VVitch” w lesie). W programie przewidziany jest także Seans Ukryty, czyli pokaz, którego szczegóły do ostatniej chwili trzymane są w tajemnicy.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Krystian Kurdej (dyrektor artystyczny Octopus Film Festival)

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 8.15

aw

Czytaj także

Lubisz się bać? Splat!FilmFest jest dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:36
1 grudnia, po raz 6. startuje w Polsce największy festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego czyli Splat!FilmFest. Amerykański magazyn filmowy "Movie Maker Magazine" wyróżnił Splat! i uznał go za jeden z najlepszych 25 festiwali kina gatunkowego na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Short Waves Festiwal 2021. Kino w lustrzanym odbiciu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 12:45
"Mirror, Mirror" - hasło tegorocznej odsłony festiwalu - nawiązuje do nowej formuły przeglądu, który podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się w wersji hybrydowej. - Dajemy ludziom dostęp do kultury na świeżym powietrzu, w kinach i online - mówi rzecznik prasowy imprezy Karolina Sienkiewicz.
rozwiń zwiń